24 Ocak 2014 ‘te vizyona girecek olan 12 yıllık esaret filmi, 2013 yılında Amerika ve Yeni Zelanda’da çekilmiştir. Solomon Northup 1853 yılında kendi hayatını konu edinen 12 yıllık esareti yazmış bulunmaktadır. Film de bu romandan etkilenerek , kitaptan uyarlanmıştır. Film; Dram, tarih ve biyografi olarak değerlendirilmiştir. Filmin konusu ve diğer bilgiler kısaca şöyle:

1841'de New York'ta yaşayan Solomon Northup, kendisini müziğe adamış siyahi bir adamdır. Ailesiyle birlikte yaşayan Solomon, özgür yaşayan ve istediği şeyleri yapabildiği için mutlu bir adamdır. Fakat bir gün bir müzik işi için 2 adam ile tanışır ve çalışmak için Washington'a gider. İnandığı medeni dünya alt üst olur çünkü kendisini kaçırıp Güney'de bir çiflikte köle olarak çalışması için satarlar.

Özgürlüğünü korumak için verdiği tüm emekler ve mücadele yerle bir olmuş, hayatı kabusa dönmüştür. Bu cehennemde Solomon acıyı, şiddeti, küçük düşürülmeyi yeniden öğrenecek ve isyan etmeye cesareti olmayan br grup insanın umutsuzluğuna şahit olacaktır. Sevdiklerini ve hayatını geri almak için ne yapması gerektiğini kesinlikle bulmuştur...

İngiliz sinemacı Steve McQueen'in yönetmenliğini ve John Ridley ile birlikte senaristliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Michael Fassbender'ın yanı sıra Brad Pitt, Benedict Cumberbatch, Paul Giamatti gibi oyuncular da yer alıyor.

Anahtar Kelimeler: dizi-film, 12 yillik esaret filmi hangi sinemalarda, 12 yıllık esaret fragman izle, 12 yıllık esaret kaç dakika sürüyor, 12 yıllık esaret konusu nedir, 12 yıllık esaretin oyuncuları kim, 12 yıllık esaretin yönetmeni kim, 15 tatilde izlenecek filmler, 2014 altın küre ödülünü alan filmler, 2014 altın küre ve 12 Yıllık Esaret, 2014 vizyondaki filmler, 24 ocak 2014 vizyona giren film, Solomon Northup ve 12 yıllık esaret, sömestrde izlenecek filmler, vizyondaki filmler nelerdir