18 Mart 1915 tarihinde, Birinci dünya savaşı dahilinde Çanakkale Cehpesinde geneli ingiliz birliklerinden oluşan İtilaf devletleri donanması, Osmanlı ordusunu aşmayı başaramayarak Çanakkale boğazını geçemedi. Osmanlı'nın kötü şartlarda elde ettiği bu zafer, ülkemizde her sene 18 mart günü Çanakkale Deniz Savaşları Zaferi olarak kutlanır. Yaygın bir yanlış bilgiyle savaşın bittiği gün olarak alınır, ama savaş bitmemiş, bilakis seyri kara savaşlarına dönmüştür. Aşağıda Çanakkale Savaşıyla ilgili kısa bilgi ve çanakkale geçilmez çizgi filmini bulabilirsiniz:

İtilaf Devletleri’nin deniz harekatı 19 Şubat 1915’te başladı. 13 Mart 1915’e kadar düşman gemileri tabyaları top ateşine tuttu, mayın tarama gemileri olabildiğince yol açtı. Boğazları zorlayarak geçebileceklerine inanan düşman kuvvetlerinin, kararlı ve dirençli bir karşılık almaları bu işin o kadar da kolay olmadığını gösteriyordu. Bir ay boyunca yapılan binlerce mermi atışının ardından çok da büyük bir gelişme elde edilememişti.

İtilaf devletleri, kısa bir aranın ardından bir sonraki saldırıyı 18 Mart'ta gerçekleştirmişlerdir. Hedef, Çanakkale Boğazı'nın sadece 1 mil genişliğindeki en dar noktasıdır. Amiral John de Robeck komutasındaki aşağı yukarı en az 16 savaş gemilik dev donanma Çanakkale'yi geçmeye kalkmıştır. Ancak her gemi Nusret Mayın Gemisi adlı Osmanlı mayın gemisinin boğazın Asya tarafına yerleştirdiği deniz mayınları tarafından hasar almıştır. Bazı balıkçılar, İngilizler tarafından mayın toplama işiyle görevlendirilmiştir; ama Osmanlı ordusunun açtığı top atışlarıyla korkarak kaçmışlar, mayınlara dokunulmamıştır.

Yerinde kalmış bu mayınlar İngiliz HMS Ocean, HMS Irresistible ve Fransız Bouvet adlı üç zırhlıyı batırmıştır. Ayrıca İngiliz Inflexible ve Fransız savaş gemileri Suffren ve Gaulois çok ağır bir şekilde hasar almıştır. 18 Mart’a kadar geçen bu dönemde boğazın girişinde bulunan Rumeli yakasındaki Seddülbahir ve Ertuğrul tabyaları ile, Anadolu yakasındaki Kumkale ve Orhaniye tabyaları tahrip edilmişti.

Sonuç olarak, 18 Mart 1915'te, deniz mayınları ve kıyılardaki Osmanlı topçu bataryalarının isabetli atışları denizden geçişin mümkün olmayacağını göstermiş, İtilaf Devletleri Gelibolu Yarımadası'na asker çıkararak Boğaz topçu bataryalarını etkisiz hale getirmeyi hedeflemiştir.

ÇANAKKALE SAVAŞLARI İLE İLGİLİ DAHA AYRINTILI BİR YAZIMIZ DA BU LİNKTEDİR TIKLAYINIZ:

Çanakkale Geçilmez Çizgi Filmi:

NOT: bu çizgi film, google videos adlı websiteden embed olarak alınmıştır ve websitemizle ilgisi yoktur. Video'nun kaynağı:

http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=6301918621358674377

Anahtar Kelimeler: tarih, 18 mart 1915 özeti, 18 mart günü ne olmuştur, 18 mart nedir, 18 mart olayları kısaca, 18 mart özet, 18 mart zaferi nedir, 1915 olayları nedir kısaca, çanakkale deniz zaferi, çanakkale geçilmez animasyon filmi izle, çanakkale geçilmez çizgi filmi izle, çanakkale savaşı animasyon izle, çanakkale savaşı çizgi film izle, çanakkale savaşı film izle, çanakkale savaşı kısaca, çanakkale zaferi özeti, esad paşa kimdir, gelibolu deniz zaferi