Her sene 19 mayıs tam adıyla Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak Türkiye'de ve KKTC'de kutlanır. 19 mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk, Samsun'a Bandırma Vapuru ile ayak basmıştır. Aynı zamanda bu tarih Kurtuluş Savaşı'nın başlama tarihi olarak kabul edilir. Bizzat Atatürk tarafından bu tarih, Türk gençliğine armağan edilmiştir.

19 Mayıs Bayramı ilk defa ne zaman kutlandı?
Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te "Atatürk Günü" adı altında kutlanır. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın 19 mayıs girimleri neticesinde bu bayram SPOR bayramı haline gelir. Beşiktaş Jimnastik Kulübü kurucu üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni bu bayramın isminin "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" olmasını teklif etmiş ve Atatürk bu isim onaylayınca kabul edilmiştir.

20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül 1980 darbesinden sonra, Milli Güvenlik Konseyi tarafından "Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı" olarak yeniden değiştirilmiştir.

19 mayıs Bayramı Nasıl Kutlanır?
Her yıl 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanındaki stadyumlarda spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak 19 Mayıs törenlerinde, Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur.

Anahtar Kelimeler: soru, 19 mayıs gençlik ve spor bayramı ilk ne zaman kutlandı, 19 mayıs gençlik ve spor bayramı ne zaman oldu, 19 mayıs gençlik ve spor bayramı ne zaman resmi tatil oldu, 19 mayıs gençlik ve spor bayramı niçin kutlanır, 19 mayıs gençlik ve spor bayramı tarihçesi, 19 mayıs neden gençlere armağan edildi, 19 mayısta ne oldu, 19 mayısta neler olmuştu, 19 mayısta niçin bayram yapıyoruz, 19 mayıste meydana gelen olaylar