2014 Kış Olimpiyatları Rusya'nın Soçi şehrinde başladı. Yirmi ikincisi düzenlenen olimpiyat oyunları 7-23 Şubat 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Rusya ilk defa bir Kış Olimpiyatına ev sahipliği yapıyor. Daha önce Sovyetler Birliği döneminde Moskova'da 1980 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmıştı.

4 Temmuz 2007'de Guatemala'da toplanan Uluslararası Olimpiyat Komitesi; Pyeongchang, Salzburg ve Soçi'nin bulunduğu aday şehirlerden Soçi'yi seçmiştir. 2014 Kış Paralimpik Oyunları da 7 Mart-16 Mart arasında Soçi'de düzenlenecektir.

SOÇİ NEREDEDİR?
Çerkesler,bugünlerde,Soçi'nin 1864 yılı öncesi Çerkesyası'nın başkenti ve soykırım toprağı olması nedeniyle, 2014 yılında Soçi'de yapılacak olan 2014 Kış Olimpiyatlarına karşı çıkıyorlar.

Kızılçayır Çarlık ordusunun 21 Mayıs 1864 tarihinde düzenlediği askeri geçit ile Çerkesleri yurtlarından sökmek için yürütülen savaşı kazandıklarını ilan ettikleri yerdir. Eşitsizler arasında 101 yıl süren savaş ve soykırım sonunda Kafkasya Çerkeslerden arındırılmıştır. 1 milyon 500 bin Çerkes yurtlarından sürgün edilmiş ve yüz binlercesi de yollarda ölmüştür.

Anahtar Kelimeler: haber, kış olimpiyat oyunları hangi kanalda, kış olimpiyat oyunları nelerdir, kış sporları nelerdir, paralimpik ne demektir, paralimpik nedir, soçi hangi ülkede, soçi kış olimpiyatları hangi kanalda, soçi ne demektir, soçi nedir, soçi nerededir, soçi olimpiyat oyunları