Yeni internet yasası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Kamuoyuun bir kısmı bu yasanın özgürlüklerinin kısıtlanması ve sansür olarak görüyor, hükümet ise internet kanunu düzenlemesiyle özel hayatın gizliliğini koruma altına aldığını belirtiyor. Tartışmalar özellikle taskaktaki 2 madde üzerinde yoğunlaşmış durumda. O maddeler şöyle:

1. Bir internet sayfasına erişimin kaldırılması yetkisi mahhkemeler yerine TİB başkanına devredildi. TİB başkanı uygun görülmeyen bir siteyi 4 saat içinde kapatabilecek. Cumhurbaşkanı bu maddeyi onaylamadı ve 24 saat içinde mahkemeye göndermek olarak değiştirilmesini istedi.

2. Sakıncalı görülen, uygunsuz içeriğe sahip websitesi sayfa bazında engellenebilecek. Yani bir sitedeki herhangi bir URL engellenebilecek, ayrıca zararlı içeriğe sahip site 2 yıl boyunca saklanacak.

Anahtar Kelimeler: haber, 2014 internet yasakları nelerdir, internet yasa taslağı oku, yeni internet yasası içeriği nedir, yeni internet yasası maddeleri nelerdir, yeni internet yasası onaylandı mı, yeni internet yasasında neler var