Trafik cezalarının içeriğinden dolayı ülkemizin cezaların caydırıcılıktan uzak olduğu söylenmektedir. Buna rağmen 2014 yılında Trafik Cezaları yaklaşık yüzde 4 arttı. Peki hangi trafik kuralı ihlaline ne kadar para cezası kesilecek. Şimdi bazı trafik ihlallerinin cezalarına bakalım:

SÜRÜCÜ BELGESİZ ARAÇ KULLANMANIN CEZASI NEDİR?
Sürücü belgesini almaksızın direksiyonun başına geçenlerle ehliyeti geri alındığı ya da iptal edildiği halde direksiyon başına geçenler 1.462 lira cezaya maruz kalacaklar.

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMANIN CEZASI NEDİR?
0.50 promil sınırının üstünde alkollü olarak hususi araç başına geçen sürücüler, birinci defada 727 lira, ikinci defada 911 lira, 3 ve 3'ten fazlasında ise 1.462 lira ceza ödeyecek. Trafik polisleri, 5 yıl içinde alkollü araç kullananların ehliyetine birinci defada 6 ay, ikinci defada 2 yıl, 3 ve 3'ten fazlasında 5 yıl süreyle el koyacak.

HIZ SINIRINI AŞMANIN CEZASI NEDİR?
Hız sınırını yüzde 10 ile yüzde 30 oranında aşan sürücüler 172 lira, yüzde 30'dan fazla aşan sürücüler ise 356 lira ceza ödeyecek, 1 yıl içinde hız sınırını yüzde 30′dan fazla aşarak 5 defa ihlal yaptığı belirlenen sürücünün ehliyeti 1 yıl geri alınacak.

ARABA KULLANIRKEN CEP TELEFONU KULLANMANIN CEZASI NEDİR?
Seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanan sürücüler 80 lira ceza ödeyecek.

YANLIŞ YERDEE DURAKLAMA ve PARK YAPMANIN CEZASI NEDİR?
Duraklamanın ve park etmenin bir trafik işareti ile yasaklandığı yerler ile Karayolları Trafik Kanununda belirtilen diğer duraklama ve park yasaklarına uymayanlara 80 lira, hatalı duraklama ve park etme fiili engelliler için ayrılmış yerlerde gerçekleşirse 160 lira trafik cezası uygulanacak.

EMNİYET KEMERİ TAKMAMANIN CEZASI NEDİR?
Emniyet kemeri ve kask takmayanlara 80 lira ceza uygulanacak.

KIRMIZI IŞIKTA GEÇMENİN CEZASI NEDİR?
Kırmızı Işık kuralını ihlal eden sürücülere 172 lira ceza kesilecektir.

Anahtar Kelimeler: soru, 2014 hız limitini aşma cezası, 2014 trafik cezaları, 2014 vergi miktarları, alkollü araç kullanma cezası 2014, alkollü araç kullanmanın cezası nedir, ehliyetsiz araç kullanmanın cezası nedir, emniyet kemeri takmamanın cezası nedir, hangi ceza kaç para, hızlı araç kullanmanın cezası nedir, kırmızı ışık cezası 2014, kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadar, motorlu taşıt vergisi 2014, seyir halinde cep telefonu kullanmanın cezası nedir, trafik cezaları kaç para