27 mayıs 1960 günü, Türkiye tarihinin dönüm noktalarından biridir. O gün, Adnan Menderes başbakanlığındaki Demokrat Parti hükumetine karşı askeri darbe yapılmış ve Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koymuştur. Bu darbe, ülke tarihinin karşılaştığı ilk askeri ihtilaldir. Adnan Menderes'in asılmasıyla sonuçlanan darbenin nedeni hakkında iki farklı görüş ortaya çıkmaktadır. Darbenin, nedenlerine ve sonuçlarına kısaca göz atalım:

Sol görüşlü kesime göre darbenin nedeni: Adnan Menderes hükumetinin baskıcı, kardeşliği bozucu faaliyetleri, buna bağlı olarak sokak eylemleri ve kaosların meydana gelmesi, başarısız dış politika darbenin nedenlerinden.

Sağ Görüşlü kesime göre darbenin nedeni: 1950'li yıllara kadar aristokrat biçimde yaşayan ve sermayeyi elinde bulunduran sol (kemalist) bürokrasinin, Demokrat partinin 10 yıllık iktidarı boyunca giderek zayıflaması ve sermayenin toprak sahiplerinin eline geçmesiyle sol bürokrasinin eski gücünü tekrar kazanması amacıyla askeri kışkırtması.

27 mayıs 1960 darbesi nasıl oldu?
Türk silahlı kuvvetleri içerisinde bir grup subay, 27 mayıs 1960 sabahı ülke yönetimine bütünüyle el koydu. 37 subaydan oluşan milli birlik komitesi bu harekat ile anayasa ve TBMM'yi feshetti, siyasi faaliyetleri askıya aldı, Cumhurbaşkanı Celâl Bayar, başbakan Adnan Menderes başta olmak üzere birçok demokrat partiliyi tutuklattı.

14 ekim 1960'ta başlayan Yassıada davaları, 11 ay 1 gün sürdü. 203 gün davalara bakıldı, 872 oturum yapıldı. 19 davaya bakıldı, 1068 tanık dinlendi ve yargılamalar hükmün açıklandığı 15 eylül 1961 tarihinde son buldu.

27 Mayıs darbesinin başında Cemal Madanoğlu adlı Tümgeneral vardır ve kişi darbenin asıl lideridir. Alparslan Türkeş ise yapılan Darbeyi, 27 mayıs sabahı radyo kanalıyla ülkemize ve dünyaya duyuran askerdir ve o zamanlar bir albaydır.

Anahtar Kelimeler: tarih, 12 mart darbesi özeti, 27 mayıs askeri ihtilali, 27 mayıs darbesi belgeseli, 27 mayıs darbesi hakkında bilgi, 27 mayıs darbesi neden oldu, 27 mayıs darbesi nedenleri, 27 mayıs darbesi nedir kısaca, 27 mayıs darbesi resimleri, 27 mayıs darbesi sonuçları, 27 mayıs darbesi ve alparslan türkeş, 27 mayıs darbesi video, 27 mayıs darbesini kim yaptı, adnan menderes neden asıldı, cemal madanoğlu kimdir kısaca