8 mart günü her yıl bütün dünyada kadınlar günü olarak kutlanır. Bugünde kadın haklarına dikkat çekilir ve yapılan çeşitli organizasyonlarla dünyadaki kadınların hakları, istekleri duyurulur. Kadınlar günü ilk defa 8 mart 1857 tarihinde new york‘ta kutlanmıştır. Bu tarihte new york‘taki dokuma işçileri greve gitmiş ve dünya kadınlar gününün ilk temelleri atılmıştır.

26 -27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day -Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edilmiştir.

Türkiye'de ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

dünya kadınlar gününün belli bir kutlama bölgesi yoktur. Türkiyede güneydoğu bölgesinde de marmara bölgesinde de çeşitli organizasyonlarla kutlanır. İstanbulda genelde kadıköy meydanı, taksim meydanı gibi alanlarda sosyalist partiler ve sivil toplum kuruluşları önderliğinde kutlama yapılır.

Anahtar Kelimeler: soru, 8 mart dünya günü tarihçesi, 8 mart dünya kadınlar günü etkinlikleri, 8 mart dünya kadınlar günü ilk ne zaman oldu, 8 mart dünya kadınlar günü ne yapılır, 8 mart dünya kadınlar günü nerede, 8 mart dünya kadınlar günü şiirleri, dünya kadınlar günü ilk defa nerede çıkmıştır, dünya kadınlar günü nasıl çıkmıştır, istanbulda dünya kadınlar günü kutlaması nerede