Adnan Menderes, Türkiye Cumhuriyeti eski başbakanı. Menderes, 1899 yılında Aydın'da doğar. Anne ve babasını küçük yaşta kaybettiğinden anneannesi büyütür. Okul hayatı İzmir İttihat ve Terakki Mektebi'nde başlar. Kızılçulu Amerikan Koleji'nde okurken misyonerlerle başı derde girdiği için çeşitli yerlere müracaat eder. Müracaat ettiği makamların birinin başında Celal Bayar vardı. Böylece; Bayar'la tanışmış oldu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Ankara Hukuk Fakültesini bitirdiğinden yedek subay olarak askerliğini yapar.Aydında arkadaşlarıyla birlikte Ayyıldız Çetesini kurdu.Daha sonra Sökede Piyade Alay Yaveri olarak savaşa katıldı.Savaştan sonra İstiklal Madalyası aldı.

TBMM'de komisyon raportörlüğü yapan Adnan Menderes, Saracoğlu Hükümeti'nin getirdiği Toprak Kanunu tasarısını tenkit ederek komisyondan istifa etti.12 Haziran 1945'te Refik Koraltan ve Fuat Köprülü ile birlikte Partide yaptıkları muhalefetten dolayı CHP Disiplin Kurulu tarafından ihraç edildiler.

Celal Bayar da hem partiden hem de milletvekilliğinden istifa etti.Bunlardan ötürü 7 Ocak 1946'da Demokrat Parti'nin kurulmasına sebep oldu.1946 seçimlerinde Demokrat Parti'den Kütahya milletvekili olarak meclisi girdi.Celal bayar'dan sonra ikinci adam durumuna geldi.14 mayıs 1950 seçimlerinde DP oyların 53,5'ini alarak iktidar olur ve On senelik DP iktidarının tek başbakanı olarak , o döneme damgasını vurdu.İktidarı boyunca 5 hükümet kurdu.Başbakan olduğu dönemde; Türkiye kalkınmaya başlar ve Türkiye'nin iç ve dış siyasetinde büyük gelişmeler olur; Sanayileşme ve şehirleşme hamlesi başladı, köye makine girdi, ulaşım, enerji, eğitim, sağlık, sigorta ve bankacılık yeniden başladı.

Fakat; 27 Mayıs 1960 tarihinde askeri darbeyle iktidardan indirilip Yassıada'ya hapsedilir.Milli birlik komitesi tarafından kurulan Yüksek Adalet Divanı'nca idama mahkum edilir ve Yassıada da tutuklu bulunduğu sırada çeşitli işkencelere maruz bırakılarak 17 Eylül 1961 tarihinde ise İmralı Ada'da idam edildi.

İdam edilmeden önce söylemiş olduğu son sözler ise şöyle;

"Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum, onlara dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde, "Adnan Menderes, hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için müteşekkirdir. İdam edilmek için ortada hiç bir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi efendinize söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950'de olduğu gibi kurtarabilirdim."

Menderesin asılmasından sonra ailesinin de kara bulutlar peşini bırakmaz. Ardından çocukları Yüksel intihar etti, Mutlu, trafik kazasında öldü. Aydın ise ağır bir trafik kazası geçirdi.Eşi Berin Menderes ise 22 Nisan 1994 tarihinde 89 yaşında iken kalp ve böbrek yetmezliği nedeniyle Ankara'da yaşamını kaybetti. Cenazesi İstanbul'a getirilerek, Adnan Menderes'in defnedildiği Topkapı'daki anıtmezarın bahçesinde defnedildi.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, adnan menderes, adnan menderes belgeseli izle, adnan menderes evli mi, adnan menderes kaç yaşındaydı, adnan menderes neden idam edildi, adnan menderes neden öldürüldü, adnan menderes nereli, adnan menderesin çocuğu var mı, adnan menderesin çocukları nasıl öldürüldü, adnan menderesin eşi, adnan menderesin eşi nasıl öldü, adnan menderesin eşine mektupları, adnan menderesin mal varlığı, adnan menderesin ölürken son sözleri, adnan menderesin partisi duruyor mu, adnan menderesin son isteği, adnan menderesin vasiyeti, aydın menderes, berin menderes kaç yaşında nasıl öldü, demirkırat, demokrat parti başkanı, idam edilen başbakanlar, menderes torunu, mutlu menderes, yüksel menderes