Bir tür kan hastalığı olan Talasemi adı ile de bilinen akdeniz anemisi genetik bir hastalıktır.İki önemli gruba ayrılır hastalık; Birincisi Akdeniz anemisi hastalığının kendisi, diğeri ise; Akdeniz anemisi taşıyıcılığıdır.Taşıyıcı olan kişi her hangi bir şikayeti olmayıp fakat sonuç kan tetkiki ile ortaya çıkabilir ve bu durum sadece bebek bekleyen çiftlerde önemli olabilecektir. Anne yahut baba taşıyıcı ise bebek risk açısından değerlendirilecektir.
Hastalığın belirtileri kısaca şunlardır;
Halsizlik
Solukluk
İştah problemleri
Karında şişlik
Gözlerde mevcut sarılık
İdrar yapısında koyulaşma
Yüzdeki bulunan kemiklerde şekil değişmeleri
Dalak büyümesi
Tedavi olarak;çocuk hematoloğu, kardiyolog, endokrinolog, ortodentist ve bu konuda deneyimli hemşireler bulunmalıdır.Ayrıca;Genetik danışma, doğum öncesi tanıda çok önemlidir.
Vücuda nakledilen kan nedeniyle vücutta biriken fazla demirin idrarla atılımını sağlayan “Desferoksamin” ve “C vitamini” hastaya verilir.Dalakta büyüme varsa ameliyatla alınır.
Kimler risk altındadır?
Türkiye de bu hastalığı taşıma riskimiz vardır. Tüm Türkiye nüfusunun yaklaşık % 2,1 i taşıyıcıdır.

Anahtar Kelimeler: akdeniz anemisi, akdeniz anemisi belirtileri, akdeniz anemisi belirtileri nelerdir, akdeniz anemisi bulaşıcımıdır, akdeniz anemisi nedir nasıl tedavi edilir, akdeniz anemisi testi, akdeniz tedavisi, anemi, anemisi akdeniz ateşi nedir, çocuklarda akdeniz anemisi nedir, evlenmeden önce yapılan testler, kısaca akdeniz anemisi, yetişkinlerde akdeniz anemisi nedir