android nedirAndroid, dünyaca ünlü dev internet şirketi Google'ın 2005 yılında satın aldığı yazılım firmasının ismidir. Google, daha sonraları bu ismi mobil telefonlar için geliştirdikleri yazılıma vermişlerdir. Android; anlam olarak insanımsı özellikler taşıyan robot demektir. Bugün piyasadaki akıllı telefonların yarısında android işletim sistemi vardır. Açık kaynak kodlu olan Android işletim sisteminin bazı özellikleri şöyledir:

Android'in son sürümleri, çoklu-görev (multitasking), çoklu-dokunuş (multitouch) ve Flash desteğiyle beraber gelmektedir. Android Market ile uygulamalar yüklenebilmektedir.

Handset Çizimler: Sistem, VGA, 2D grafik arşivler, OpenGL ES 1.0 tabanlı 3D Grafik arşivlerine ve geleneksel telefon çıkışlarına son derece kolay uyum sağlar.

Depolama: Bilgi depolama amaçlı SQLite kullanılmaktadır.

Bağlanabilirlik: Android, GSM, Bluetooth, EDGE, 3G ve Wi-Fi bağlantısını destekler.

Mesajlaşma: Hem SMS hem de MMS desteği vardır.

Web Tarayıcısı: Android'in web tarayıcısı açık kaynak kodlu WebKit application framework üzerine kuruludur.

Medya Destekleri: Android, MPEG-4, MP4, H.264, MP3, ve AAC, AMR, JPEG, PNG, GIF gibi ses/video/resim formatlarını desteklemektedir.

Ek Donanımları: Android, anti-titremeli video/foto kameraları, touchscreenler, GPS, pusulalar, accelerometrelerde son derece yeteneklidir.

şu an androidin en son sürümü 4.0.x Ice Cream Sandwich'tir.

Anahtar Kelimeler: soru, android dersleri izle, android en son sürümü nedir, android kısaca nedir, android kurulumu nasıl, android market nedir, android ne demektir, android nedir, android nedir özet, android öğrenmek, android programları nasıl indirebilirim, android tarihçesi, android temelleri, androidin anlamı nedir, androidin manası nedir, androidin özellikleri nelerdir, telefona android yüklemek