Güney Asya'da yer alan devletlerden Myanmar'ın (Burma) müslüman ve budistlerden oluşan Rakhine eyaletinde 3 haziran 2012 tarihinde Budist yerlilerce öldürülen 10 müslüman olayına tepki göstermek üzere toplanan ve gösterilere başlayan müslümanlara, budistlerin yaptığı zulum ve katliamlar 1 aydır devam ediyor. Bu sure zarfında yüzlerce ev, cami ve mescid yakıldı, 1000'den fazla müslüman öldürüldü.

Tayland'ın komşularından Myanmar'ın batısındaki Arakan (Rakhine) eyaletindeki Rohingya Müslümanlarını hedef alan şiddet olaylarında son bir ay içerisinde 1000'den fazla Müslüman katledildi. Kendilerine yönelik yok etme politikasından kaçarak Bangladeş'e sığınmak isteyen Arakanlı Müslümanlara hükümet izin vermiyor. Bölgeye giden İHH ekipleri gözlemlerini aktardı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Myanmar Sorumlusu Sait Demir, geçtiğimiz haftalarda bölgeye gitti. Bölgede incelemeler yapan Demir; Myanmar tarafına geçemediklerini anlatırken azınlık halindeki Müslümanların bölgede katliama maruz kaldığını belirtti. Demir ayrıca binlerce Arakanlı müslümanın yaşanan olaylar yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldığını ancak onların da sığınacak yerlerinin olmadığını aktardı

İHH vakfı arakan'daki olaylarla alakalı bir rapor yayınlandı. Bu raporda Arakanlı müslümanlara devletin nasıl zulum ettiğini tüm çıplaklığıyla görebilirsiniz. Müslümanlar hiç bir sosyal hakkı yok. İşte o rapor:

http://www.ihh.org.tr/uploads/2012/arakanraporu.pdf

Anahtar Kelimeler: haber, arakan haberleri, arakan hakkında kısa bilgi, arakan haritası, arakan katliamları kısaca, arakan müslümanları kim öldürüyor, arakan nerededir, arakan neresidir, arakan nufüsü, arakan olayları kısaca, arakan olaylarının özeti, arakan öldürülen müslümanlar, arakan savaşı nedir, arakan tarihi nedir, arakan yakılan müslümanlar, ihh arakan raporu indir oku, ihh arakan raporu özet