Asit Yağmurları, doğal dengeye büyük zararlar verebilen bir doğa olayıdır. Asit içeren kimyasal maddelerin yağmur, kar, sis, çiğ veya kuru parçacıklar halinde yer yüzüne düşmesiyle asit yağmuru meydana gelir. Normal yağmur yağışının PH derecesi 5.6'dır. Bu ph derecesinin altındaki yağmurlar Asit Yağmurları olarak bilinir. Asit yağmurları hakkında kısa bilgilere bakalım:

ASİT YAĞMURLARININ NEDENLERİ NEDİR?

1. Doğal Nedenler: Asit yağmurlarına en önemli kaynağı yanar dağlardan çıkan gazlardır. Karada, bataklıklarda ve okyanusta yaşayan bazı canlılar da bu gazları yayarlar.

2. Beşeri Nedenler: Elektrik üretimi, fabrikalar ve motorlu araçlar zararlı gazları atmosfere bırakır. Bu gazlar asite dönüşüp yere geri düşmeden önce yüzlerce km taşınabilirler. Parfüm ve deodorant da asit yağmurunu tetikler.

ASİT YAĞMURLARININ ZARARLARI NELERDİR?

1. Asit yağmurları topraktaki yararlı elementleri çözerek daha derine taşırlar. Bu yüzden ağaçlar ve bitkiler besin ihtiyaçlarını karşılayamaz ve ölürler.

2. Asit yağmurları su kaynak asidik dengeyi bozar. Suda yaşayan bitkiler ve balıklar bundan etkilenir. Bu balıkları tüketirlerse insanlar etkilenir, hastanalabilir.

3. Asit yağmuru içindeki zehirli maddeler bitkilerden hayvanlara, hayvanlardan da insanlara geçerler. Meyve ve sebzeler ile de insanlara geçer ve çeşitli hastalıklara neden olurlar.

4. Asit yağmurları astım, bronşit ve kanser gibi çok çeşitli hastalıklara neden olmaktadır.

5. Orman ve bitki örtüsü zarar görür, yok olur. Canlıların geleceği tehlikeye girer.

6. Asit yağmurları tarihi eserlerin hızla aşınıp zarar görmelerine neden olmaktadır.

ASİT YAĞMURLARI EN ÇOK NERELERDE GÖRÜLÜR?
Asit Yağmurları ağır sanayinin gelişmiş olduğu ve kömür, petrol gibi fosil kökenli yakıt tüketiminin yüksek olduğu ülkelerde görülmektedir. Çin, Doğu Avrupa, Rusya ve Japonya Asit yağmurlarının en sık görüldüğü yerlerdir. Ülkemizde ise Manisa Yöresinde asit yağmurları görülebiliyor Türkiye'de.

Anahtar Kelimeler: soru, asit yağmurları nasıl oluşur, asit yağmurları nerelerde görülür, asit yağmurları oluşumu, asit yağmurlarının çevreye zararları, asit yağmurlarının etkileri nelerdir, asit yağmurlarının faydaları var mıdır, asit yağmurlarının nedenleri nelerdir, asit yağmurlarının olumlu yönleri, asit yağmurlarının olumsuz yönleri, asit yağmurlarının tarihi eserlere etkisi, asit yağmurlarının zararları nelerdir, asit yağmuruları nerelerde olur, bilim, ülkemizde asit yağmurları varmı