Tarihte ilk olarak Sümerler tarafından kullanılan ve günümüzde İslam ülkelerinin tercih ettiği Ay Takvimi dünyanın uydusu olan Ay'ın tam devreleri hesaplanarak oluşturulan bir takvim türüdür. Bir yılın genellikle 29 gün içinde dünya yüzünden gözlemleyebildiğimiz hareketleri göz önünde bulundurulur.

Dünya'nın Güneş çevresindeki hareketleri yerine Ay'ın tam devreleri hesaplanır. Güneş yılında 12.37 sinodik ay vardır. Bu yüzden ay senesi daha çabuk tamamlandığından ay takvimlerini Güneş takvimine çevirirken belirli bir sürenin ilave edilmesi önemlidir.

ÖRNEK BİR AY TAKVİMİ AYI:

ay takvimi nedir

Ay dünya etrafında toplamda 12 kez döner. Böylece; tam bir sene dolar. Toplamda bir sene 354 veya 355 günü oluştururur. Ay yılı, güneş yılına göre daha hızlı tamamlanır.

Şuanda kullanılan güneş takvimi ile ay takvimi arasında on günlük bir fark vardır. Bir çok müslüman ülkede ay takvimi kullanır. Ay takvimine örnek ise; İslam peygamberi Hz. Muhammed'in MS 622 yılında Mekke'den Medine'ye Hicret'ini esas alan Hicrî takvimdir.

Anahtar Kelimeler: soru, ay takvimi kısaca, ay takvimi kullanan milletler, ay takvimi nasıl hesaplanır, ay takvimi nedir kısaca, ay takvimini kullanan toplumlar, ay takvimini kullanan ülkeler