Günümüzde zaman zaman yeniden Cami yapılması yönünde talep ve kampanyalarla karşı karşıya kalan Ayasofya, Bizans dönemine ait bir eserdir. Milattan sonra 325 yılında Bizans İmparatoru Büyük Konstantin tarafından ahşap olarak inşaa ettirilen eserin asıl adı Sainte Sophie'dir. 1453 yılında İstanbul, Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilince Ayasofya cami yapılmıştır.

Ayasofya'nın mimarı Milet'li İsidoros ve Tralles'li Anthemius'tur. Ayasofya dünyanın en eski katedrali olma özelliğine sahiptir. Ayrıca 5 yılda tamamlanarak en hızlı inşaa edilen katedral olma özelliğini de taşımaktadır.

Eserin Şimdiki kubbesi 548’de yapılmıştır. Ayasofya Doğudan batıya 81m, kuzeyden güneye 73m, yüksekliği ise 57 metredir. Asıl kilise, kareye yakın dikdörtgendir. Bu alanın üzerini 24,3 m yükseklikte, 33 m çapında bir kubbe örtmektedir. Kubbede 40 tane kaburga, kubbe kasnağında ise 40 pencere vardır.

29 Mayıs 1453′te (Hicri 857′de) İstanbul fethedilince, Fatih Sultan Mehmet Han Ayasofya’nın camiye çevrilmesini emretmiş ve fethi takiben ilk Cuma namazı burada Akşemseddin hazretleri tarafından kıldırılmıştır.

Ayasofya Camii, 1809’da Sultan İkinci Mahmud Han, 1847 senesinde Abdülmecid Han ve 1894′te İkinci Abdülhamid Han devirlerinde tamir edildi.

AYASOFYA BELGESELİ İZLE:

Anahtar Kelimeler: tarih, ayasofya hakkında kısa bilgi, ayasofya hangi dönemde yapıldı, ayasofya kim tarafından yaptırıldı, ayasofya müzesi giriş kaç para, ayasofya müzesine giriş paralı mı, ayasofya müzesine nasıl gidilir, Ayasofya ne zaman, ayasofya ne zaman cami oldu, ayasofya ne zaman müze oldu, ayasofya ne zaman yapıldı, ayasofya tarihi özet, ayasofyanın mimarı kimdir, ayasofyanın özelliği nedir, ayasofyayı kim yaptı