Türk Tarihi, savaşlarda kilit rol oynamayan ama büyük kahramanlıklar gösteren kahramanlarla doludur. Burada bu kahramanlardan bazılarını kısaca tanıyacağız. Bahsi geçen kahramanların yıllar geçtikçe önemi artmaktadır. Onlar türk milletine mal olmuş birer gurur abidesidir. Seyit Onbaşı, Nene Hatun, Ulubatlı Hasan, Sütçü İmam ve daha niceleri... İşte büyük türk kahramanlarından bazılarının hayatlarına dair kısa ve öz bilgiler:

Seyit Onbaşı:
1889 yılının Eylül ayında Havran'ın Çamlık köyünde doğdu. Babasının adı Abdurrahman, annesinin ki Emine idi. Topçu eri olarak Çanakkale Cephesi'nde görev aldı. Çanakkale Savaşları'nda gösterdiği kahramanlıkla adını Türk tarihine yazdırdı. 18 Mart Deniz Savaşı sırasında, Rumeli Mecidiye Tabyası'nda ayakta kalabilen tek top vardı onun da mermi kaldıran vinci bozulmuştu. Seyit Onbaşı büyük bir güçle 215 Okkalık mermiyi üç kez kaldırarak namlunun ucuna sürmüş ve bu kahramanlığı ile Ocean gemisi büyük bir yara almıştı. Seyit Onbaşı 1918 sonbaharında köyüne döndü. Sanatı olan ormancılık ve kömürcülüğe devam etti. 1934 tarihinde yürürlüğe konan soyadı yasasıyla "Çabuk" soyadını aldı. 1939 yılında akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle vefat etti. Seyit Onbaşı'nın yaptıkları ve başarıları hala konuşulmaktadır.

Nene Hatun:
Nene Hatun (d. 1857- ö. 22 Mayıs 1955) 93 Harbi olarak da anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Erzurum'daki Aziziye Tabyası'nın savunulmasında kahramanca çalışarak adını tarihe yazdıran Türk kadınıdır. Aziziye savunmasına 20 yaşlarında genç bir gelinken, küçük yaştaki oğlunu ve 3 aylık kızını evde bırakarak katılmıştır. Daha ahyrıntılı bilgi için tıklayınız.

Sütçü İmam:
31 Ekim 1919'da düşmana ilk kurşunu atan Sütçü İmam, Kahramanmaraş’ta Kurtuluş hareketini başlatmıştır. Geçimini temin etmek için süt sattığından adı Sütçü İmam olarak anılmaktadır. Maraşlı olup asıl adı Ali, lakabı Hacı İmam'dır. Uzunoluk Mescidinde imamlık yaparken aynı zamanda süt de sattığından "Sütçü imam" olarak da bilinmekteydi. İşgalci Fransız kuvvetleri içindeki Ermeni askerlerin Müslüman kadınlara sarkıntılık etmesi üzerine çıkan olaylarda, bir Fransız askerini öldürüp şehrin dışına çıkarak Maraş'ta bağımsızlık mücadelesini başlattı. Fransızlar, Maraş'tan kovulduktan sonra şehre döndü. Belediyece kaledeki topun idaresiyle görevlendirildi. Abdülmecit Efendi, TBMM tarafından halife seçilince 101 pare kutlama atışı yaparken barutun ateş alması sonucu yaralandı. 25 Kasım 1922'de öldü. Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Ulubatlı Hasan:
Ulubatlı Hasan, İstanbul surları üzerinde ilk Türk sancağını dikerken şehit düşen yiğit askerdir. 1428 yılında Bursa'nın Ulubat köyünde doğdu. Fatih Sultan Mehmet'in kumandasında Ordu-yı Hümayun'a asker olarak İstanbul kuşatmasına katıldı. 1453 yılındaki büyük taarruz sırasında İstanbul surları üzerine ilk Türk sancağını dikerken şehit düştü. Fethin bayraklaşmış bir kahramanı olarak adı beş yüz yıldan beri gönüllerde yaşar. Ulubat'ta adına dikilmiş bir anıt vardır.
KONUYLA İLGİLİ DİĞER YAZIMIZ: ULUSUMUZA YARARLI OLMUŞ TÜRK BÜYÜKLERİ

Anahtar Kelimeler: tarih, kurtuluş savaşının kahramanları, nene hatun kimdir kısaca, nene hatun ne yapmıştır, seyit onbaşı kimdir kısaca, seyit onbaşı ne yapmıştır, seyit onbaşı nerelidir, seyit onbaşının hikayesi, seyit onbaşının önemi, sütçü imam hakkında kısa bilgi, sütçü imam kimdir kısaca, sütçü imam ne yapmıştır, sütçü imamın önemi, ulubatlı hasan kimdir kısaca, ulubatlı hasan ne yapmıştır, ulubatlı hasanın başarıları, ulubatlı hasanın hayatı