Bilge Kral lakabıyla hatırlanan Bosna Hersek ülkesinin ilk cumhurbaşkanıdır. Adının gerçek yazılışı Alija Izetbegović şeklindedir. 8 Ağustos 1925 tarihinde doğmuştur. 19 ekim 2003 tarihinde vefat etmiştir. Ülkesinin bağımsızlığı ve İslam birliği hakkındaki düşünceleriyle ünlü bir isim oldu. Rejim tarafından hapse atıldı. 3 Mart 1992 – 14 Mart 1996 tarihleri arasında Bosna Hersek cumhurbaşkanlığı görevini yaptı.

Beş yıllık hapis süresi (1983-1988) İzetbegović'in hayatında önemli etkiler yaptı. Hapiste düşünmeye, fikir üretmeye, daha önce üretilmiş fikirlerden istifade etmeye çokça fırsat buldu. Bazı eserleri İslam Manifestosu[A]
İslam Deklarasyonu ve İslamî Yeniden Doğuşun Sorunları, Doğu ve Batı Arasında İslam ve Tarihe Tanıklığım adlı eserleri vardır.

Bosna-Hersek Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Alija İzetbegović çok büyük askerî güce ve imkana sahip olan Sırplarla, her türlü askeri imkandan yoksun ve hiçbir dış desteğe sahip olmayan Bosna-Hersek halkını karşı karşıya getirmemek için önce oldukça temkinli bir politika izledi. Alija İzetbegovic, Saraybosna’da anıt mezarda yatmaktadır.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, aliya anlamı nedir, aliya izzetbegoviç eserleri kitapları, aliya izzetbegoviç hayatı kısaca, aliya izzetbegoviç hayatı özet, aliya izzetbegoviç kimdir kısaca, aliya izzetbegoviç kısa biyografi, aliya izzetbegoviç mücadelesi, aliya izzetbegoviç nasıl öldü, aliya izzetbegoviç nerelidir, aliya izzetbegoviç önemi nedir, aliya izzetbegoviç türklere yaptığı katkılar, aliya ne demek, aliye izzetbegoviç sözleri, ünlü türk büyükleri