sarimsak faydaları nelerdirÇoğu insan tarafından kötü kokusu nedeniyle pek sevilemeyen sarımsak aslında birçok hastalığın devasıdır. Kökeni Orta Asya'dan gelmektedir. Sarımsak bitki türü olarak; 2 metreden başlayıp, daha fazla yüksekliğe kadar büyüyebilmektedir. Ortalama bir sarımsakta yaklaşık 20 diş olup, her bir diş 1 gram ağırlığına gelmektedir.

Sarımsak, kurutulmuş, taze yada sarımsak yağı olarak tüketilmektedir. Uzmanlara göre; Günlük olarak bir kişi en fazla taze sarımsaktan 2 diş, kurutulmuş sarımsaktan 600-1200 mg , sarımsak yağından ise 0,03-0,12 ml tüketmesi uygundur.

Fazla tüketildiğinde birçok sıkıntıya sebep olmaktadır. Örneğin; kişiler de mide hastalıklarına ve tansiyon problemlerine yol açabilir.Kötü ter kokusuna ve ağız kokusuna sebep olabilir. Alerjik reaksiyonlara yol açabilir.Kan inceltici ilaç kullanan kişiler için de yine sarımsak zararlı olabilmektedir.

Kokusu nedeniyle birçok insan tüketmemek istese de ,18.yy'da Fransa'da veba'dan korunmak için insanlar sarımsağı şarapla ezerek tüketirlerdi. Yine Dünyada yapılan birçok savaşta, askerlerin kangren olmasını önlemek için sarımsakla tedavi edilmiştir.

Sarımsağın faydaları saymakla bitmemesine rağmen; kısaca bahsetmek gerekirse;

Kalp hastalığı,Nezle,Kanser,Kulak iltihabı sorununa,Saç dökülmesi ve kepeklenmeye karşı çok etkilidir. Yine; Şeker hastaları için kan şeker düzeyini düşürmekte ve ayak mantarı , çeşitli enfeksiyonlara karşı fayda sağlamaktadır.Kolesterol düzeyinin de normale dönmesini sağlar.

Mide de gastrit ve yanma gibi problemi olan kişilerin sarımsağı çiğneyerek tüketmeleri mide ağrılarına sebep olacağı gibi; ezerek yenilmesi tavsiye edik-lmektedir.

Anahtar Kelimeler: sağlık, sarımsağın faydaları, sarımsağın zararları, sarımsak ezilerek mi tüketilmeli, sarımsak hangi kansere iyi gelir, sarımsak kürü, sarımsak nasıl kullanılır, sarımsak nasıl tüketilmeli, sarımsak ne kadar yenilmeli, sarımsak ve kanser