Biyoteknoloji, 20.yy'ın sonlarında gelişen bir bilim dalıdır. Biyoteknoloji nedir sorusuna şu cevap verilebilir: DNA teknolojisiyle bitki, hayvan ve mikro-organizmaları geliştirmek, doğal olarak elde edilmeyen ya da çok az elde edilen, az bulunan maddeleri elde etmek için kullanılan teknolojilerin tümünü kapsayan bir disiplindir. Biyoteknolojinin uygulama alanlarını ise şöyle sıralayabiliriz:

1. İnsan sağlığı için protein üretimi.
2. Hormon, antikor, vitamin, antibiyotik üretimi
3. Yeni sebzelerin veya meyvelerin üretilmesi
4. İnsandaki zararlı genlerin zayıflatılarak yok edilmesi
5. Aşı, pestisit, tıbbi bitki üretilmesi
6. Yapay organ ve doku üretimi

ÜLKEMİZDE BİYOTEKNOLOJİ'NİN GELİŞİMİ:
Türkiye'de biyoteknolojik çalışmalar henüz çok yeni. Daha üç sene öncesine kadar herhangi bir derli toplu çalışma yoktu. Şuan ise bazı üniversitelerimizde biyoteknoloji bölümleri açılmış ve çalışmalar başlatılmıştır. Ayrıca özel teşebbüs ve şirketler biyoteknoloji firmaları kurmuşlardır.

Anahtar Kelimeler: soru, bilim, biyoteknoloji, biyoteknoloji kısaca, biyoteknoloji kısaca nedir, biyoteknoloji kullanım örnekleri, biyoteknoloji nerelerde kullanılır, biyoteknoloji ödev kısa, biyoteknoloji örnek kullanım, biyoteknoloji örnekleri, biyoteknoloji performans ödevi kısa, biyoteknoloji proje ödevi kısa, biyoteknoloji tarımda nasıl kullanılır, biyoteknoloji türkiyede nasıl kullanılır