Pascal Fransız bir bilim adamı ve mucittir. Özellikle matematik ve fizik alanındaki çalışmalarıyla tanınan Blaise Pascal hayatını Fransa'da geçirmiştir. 1623'te doğmuş ve 1662'de ölmüştür. İlk otomatik hesap makinesinin mucidi olarak bilinen Pascal'ın en önemli eseri Düşünceler adlı kitabıdır. Hayatının ilk bölümünde bilimle ikinci döneminde dinle ilgilenmiştir. Daha 39 yaşındayken hayata gözlerini yuman Pascal'ın bilime katkıları şunlardır:

* Önemli geometri ve fizik kitapları yazdı.

* 16 yaşında konikler üzerine bir eser yazmıştır.

* 19 yaşında, aritmetik işlemlerini mekanik olarak yapan bir hesap makinesi icat etmiştir. Bu hesap makinesi, tarihteki ilk otomatik hesap makinesi olarak kabul görmektedir.

blaise pascal kimdir kısaca

* 23 yaşında, yükseklerde hava basıncının düştüğünü ispatlamıştır. Adı basınç birimidir.

* Bir geometrik epri şekli olan sikloit'i keşfetmiştir.

* Olasılık teorisinin kurucusu sayılmaktadır.

* Bir binom açılımında katsayıları vermiştir.

* Kendi adını taşıyan Pascal Üçgeni'ni keşfetmiştir.

PASCAL ÜÇGENİ NEDİR, NE İŞE YARAR?
Pascal üçgeni, binom açılımındaki katsayıları bulmak için kullanılmaktadır. Pascal'ın keşfettiği bu üçgen, olasılıklar teorisinde de çok kullanılır. Bu üçgen, biyolojideki uygulamalarının yanı sıra matematik, istatistik ve pek çok modern fizik konularında da aktif olarak kullanılmaktadır.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, blaise pascal bilime katkıları, blaise pascal biyografi kısa, blaise pascal kimdir kısaca, blaise pascal nerelidir, blaise pascal neyi icat etti, fransanın bilime katkıları, fransız bilim adamları kısaca, fransızların matematiğe katkıları, hesap makinesini kim buldu, hesap makinesini kim icat etti, hesap makinesinin tarihi, pascal hayatı kısaca, pascal üçgeni hikayesi nedir, pascal üçgenini kim buldu, pascal üçgenini kim keşfetti, pascal'ın icatları, pascal'ın matematiğe katkıları