cadılar bayramı nedirOrjinal ismiyle Halloween, Türkçe'ye geçmiş ismiyle "Cadılar Bayramı" ne demektir, Cadılar Bayramı nasıl ortaya çıkmıştır, ilk kimler, nerede, nasıl kutlamıştır? Cadılar Bayramı hangi ülkelerde popülerdir, cadılar bayramında neler yapılır, cadılar bayramının dinlerde yeri var mıdır? İşte cadılar bayramı ile ilgili genel kültür düzeyinde bilgi:

Cadılar Bayramı hangi ülkelerde kutlanır?
Günümüzde ekseriyetle Amerika Birleşik Devletleri'nde kutlanan bir özel gün bu. Her yıl 31 Ekim'de kutlanmaktadır. Cadılar Günü ilk kez Avrupa'da ortaya çıkmış olsa da günümüzde en yaygın olarak ABD'de kutlanmaktadır. Buna rağmen Batı ülkelerinde de hala yaygındır, ülkemizde de kutlayanı vardır.

Cadılar Bayramı Nasıl Kutlanır?
Tarihte, önce Pagan kökleri olmasına, sonrasında Hristiyanlıkla ilişkilendirilmesine rağmen günümüzde seküler (inanıştan bağımsız) bir hal almış ve popüler kültürün bir parçası olmuştur. Cadılar Bayramı'nda ilginç ve korkutucu kostümler giyilir kapı kapı dolaşarak şeker toplanır, partiler yapılır, kısaca festival havasına geçer.

cadilar bayrami nedir

Cadılar Bayramı tarihçesi:
Cadılar Bayramı ilk olarak Paganist Kelt ırkı tarafından yazın bitişi ve kışın başlangıcı kabul ettikleri 1 Kasım'larda Kış Bayramı olarak kutlanmıştır. Bu tarihte ruhların etrafta dolaştığını düşünen köylüler onlar kendilerini tanımasın diye yüzlerine maske takarlar, değişik kıyafetlerle gezerlermiş. Cadılar Bayramında Kostüm giyme alışkanlığı buradan geliyor.

Yedinci yüzyılda Hristiyan dünyasının ruhani lideri Papa, bu bayramın yerini alsın diye Hristiyanların kutsal günlerinden biri olan Azizler Günü'nü 1 kasım'a taşımıştır. 1 Kasım'ın arifesine "Holy Eveninng" dendiği için Halloween ismi buradan geliyor.

19. yüzyılda başta İrlandalılar olmak üzere Britanya'dan Amerika'ya göçen çok sayıdaki göçmen bu alışkanlığı Amerikan topraklarına da taşımışlardır. Hristiyanlardan Protestan mezhebi bu bayramı kutlamayı yanlış bulurlar.

Anahtar Kelimeler: soru, cadılar bayramı dini olarak caiz mi, cadılar bayramı hangi ülkelerde kutlanır, cadılar bayramı ilk ne zaman ortaya çıktı, cadılar bayramı nasıl kutlanır, cadılar bayramı ne demektir, cadılar bayramı ne zaman, cadılar bayramı nedir, cadılar bayramı tarihçesi, cadılar bayramında neler yapılır