10 liralık banknotun arkasına resmi basıldığında yeniden gündeme gelen ünlü türk matematikçisi Cahit Arf, 1910 yılında Selanik'te doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde profesör ve ordinaryus profesörlüğe yükseldi ve 1962 yılına kadar çalıştı. Daha sonra Robert Kolej'de matematik dersleri vermeye başladı. 1964 yılında TÜBİTAK bilim kurulu başkanı oldu.

bir ara ABD'ye gitti. 1967 yılında Türkiye'ye dönüşünde Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine getirildi. 1980 yılında emekli oldu. Emekliye ayrıldıktan sonra TÜBİTAK'a bağlı Gebze Araştırma Merkezi'nde görev aldı. 1983 ve 1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yaptı.

Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusunda yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde adıyla anılan çalışmaların yanı sıra "Hasse-Arf Teoremi" adı ile anılan teoremi matematik bilimine kazandırmıştır.

Cahit Arf, matematiği bir meslek dalı olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görmüştür. Öğrencilerine sürekli: "Matematiği ezberlemeyin, kendiniz yapın ve anlayın." demiştir.

Cahit Arf, "Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek (ezberleyerek) değil keşfederek anlamak gerekir" demiştir. "Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır" diyerek matematiğin sanatsal yönünü vurgulamıştır.

Cahit Arf, 26 Aralık 1997 tarihinde, İstanbul'da kalp yetmezliğinden vefat etmiştir.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, arf halkaları nedir, arf sabiti nedir, cahit arf 10 tl arkasında, cahit arf başarıları, cahit arf biyografi, cahit arf bulduğu formüller, cahit arf hayatı özet, cahit arf kimdir kısaca, cahit arf matematik formülleri, cahit arf matematik hakkında sözleri, cahit arf ne bulmuştur, cahit arf ne icat etti, cahit arf ne zaman öldü, cahit arf nerede öldü, cahit arf özgeçmiş, cahit arf teorileri, cahit arfın bilime katkıları, cahit arfın matematiğe katkıları