CHP tarafından MHP'ye 2014 cumhurbaşkanlığı seçimleri için cumhurbaşkanı adayı olarak teklif edilen Ekmeleddin İhsanoğlu 1943 yılında Mısır'ın başkenti Kahire'de doğmuş bir bilim insanı ve akademisyendir. 2005 - 2014 yılları arasında İslam Konferansı Örgütü genel sekreterliği görevini yürütmüştür. Mısır'daki bir üniversiteden Fen Fakültesi Mezunudur.

1943 yılında Kahire'de dünyaya gelen Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır'daki Ayn Şems Üniversitesi'nin Fen Bilimleri Fakültesi'ni bitirdi. Arından El-Ezher Üniversitesi'nde akademik hayatını sürdürdü.

1974'te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doktorasını tamamladı. 1984 yılında profesörlük ünvanı aldı. İhsanoğlu, 24 yıl İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'nin genel direktörlüğünü yaptı.

1 Ocak 2005'te başına geçtiği İKÖ genel sekreterliğini 2014 yılına kadar devam ettirdi. Yerine İyad bin Emin Madani geçmiştir.

Ekmeleddin İhsanoğlu evli ve 3 çocuk babasıdır, İngilizce, Arapça, Fransızca ve Farsça bilmektedir. CHP tarafından 2014 cumhurbaşkanlığı seçimi için cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmıştır.

NOT: Ekmel, arapça bir isim olup mükemmel ve kusursuz anlamlarına gelmektedir. Ekmeleddin, Ekmel Ed Din birleşik kelimesinden gelir ve dinin mükemmeli, dinin kusursuzu demektir.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, ekmeleddin anlamı nedir, ekmeleddin ihsanoğlu arap mıdır, ekmeleddin ihsanoğlu babası, ekmeleddin ihsanoğlu biyografi kısa, ekmeleddin ihsanoğlu eseleri, ekmeleddin ihsanoğlu hayatı kısaca, ekmeleddin ihsanoğlu kitapları, ekmeleddin ihsanoğlu mesleği nedir, ekmeleddin ihsanoğlu ne yapmıştır, ekmeleddin ihsanoğlu nerelidir, ekmeleddin ihsanoğlu türk müdür, ekmeleddin ihsanoğlu yerine kim geçti, ekmeleddin ne demektir