Şebeke suyu kireçli yerlerde yaşayan ev hanımlarının ortak sorunlarından biri olan demliklerdeki ve çaydanlıklardaki kireç nasıl temizlenir acaba? Demlikteki kireci ne söker, çaydanlıktaki kireçleri nasıl çıkarırız diye kara kara düşünmeyin çünkü yöntemi çok basit. İşte demliklerdeki veya çaydanlıklardaki kireci çıkarmanın yolları:

DEMLİK KİREÇLERİNİ TEMİZLEME YÖNTEMLERİ:

1. Limon Tuzu ile kireç çözme: Kireçli çaydanlığın ya da demliğin yarısına kadar su doldurunuz ve iki üç yemek kaşığı kadar limon tozunu ilave edip yarım saat kadar kaynatınız.

2. Sirke ile kireç çözme: Yine kireçli çaydanlığın ya da demliğin yarısına kadar su doldurduktan sonra biraz sirke ilave edip 15-20dk. kadar kaynatınız.

3. Yumurta kabukları ile ile kireç çözme: Bu yöntemde kireçli demlikte suyu içine bir kaç yumurta kabuğu atarak kaynatıyoruz. Böylece demlikteki kireç kayboluyor.

4. Kimyasal yöntemlerle çözme: Piyasada demlik ve çaydanlıklardaki kireçleri çözmek için çeşitli ürünler satılmaktadır. Bunlar kimyasal oldukları için kullandıktan sonra demliği iyice durulamakta fayda var.

DEMLİKLERİN KİREÇ TUTMAMASI İÇİN NE YAPILIR?
Bir demliğin ya da çaydanlığın kireçlenmemesi için ilk şart kireçli su kullanmamaktır. Şebeke suları kireçli olabildiğinden, şişe ya da damacana su alınıp kullanılabilir. Bir de demliklerde kaynar çay ve kaynar suları çok bekletmemekte, hemen döküp durulamakta fayda var.

Aşağıdaki videoda kireç nasıl temizlenir izleyebilirsiniz:





Anahtar Kelimeler: soru, çaydanlığın içindeki kireç nasıl temizlenir, demliğin kireçlenmemesi için ne yapılır, demlikteki kireç nasıl temizlenir, kireç çözmenin yolları, kireç izleri nasıl çıkar, kireç lekesi nasıl çıkar