Cemre, kelime anlamı olarak "ateş közü" demektir. Üç cemre vardır ve bu cemreler İlkbaharın gelmesine yakın havada, suda ve toprakta meydana gelen sıcaklık yükselmelerini temsil eder. Örneğin ilk cemre havaya düştü demek, havada ilkbahar geçişinin yaşanacağı bir sıcaklık artışı olur demektir.

Eskiden bir yılı iki mevsime ayırırlardı. Bunlardan biri kasım, diğeri de hızırdır. Kasımın yüz beşinde (19-20 şubat) birinci cemrenin havaya, yüz on ikisinde (26-27 şubat) ikincisinin suya, yüz on dokuzunda da (5-6 mart) üçüncü cemrenin toprağa düştüğüne ve yedi günlük aralıklarla buraları ısıttıklarına inanılırdı. Cemrelerin düşüş sıralamasında önce hava ısınıyormuş gibi görünse de hava doğrudan güneş ışınları ile ısınmaz.

Güneş’ten gelen ışınlar önce yeri ısıtırlar, yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtırlar. Aksi olsaydı, yükseldikçe, dağların tepesine çıktıkça, Güneş’e yaklaşıldığı için hava gittikçe ısınırdı.

Meteorolojik olarak ısınma sıralaması toprak – hava- su şeklindedir. Cemre her ne kadar folklorik bir inanış olsa da, cemreler arasındaki günlerde hava sıcaklığında az da olsa düşüşler yaşansa da, özellikle Marmara bölgesine ait istatistiklere göre, cemre tarihlerinde yüzde 80′e varan oranda ısınma meydana gelmektedir. Cemreler Türk dünyasının kültür ve edebiyatına da konu olmuşlardır. Örneğin, divan şairlerinin cemre zamanlan, baharın yaklaşması dolayısıyla önemli kişiler için yazdıkları övgü şiirlerine ‘Cemreviye’ denilirdi.

Anahtar Kelimeler: soru, birinci cemre nedir, cemre düşmesi nedir, cemre ilk nereye düşer, cemre nasıl düşer, cemre ne zaman düşer, cemre nedir, cemreler gerçekten düşer mi, cemreleri düşme tarihleri, ikinci cemre nedir, ikinci cemre nereye düşer, ilk cemre nedir, üçüncü cemre nedir, üçüncü cemre nereye düşer