Miguel De Cervantes İspanya’da 1547 yılında Alcala şehrinde doğmuştur. İspanyol romancı, şair ve oyun yazarıdır. Madrid Üniversitesini bitirmiş olup 1571 yılında İspanya ve Venediklilerin Osmanlılara karşı hazırladığı sefere asker olarak katıldı .Deniz savaşında sol kolu sakat kaldığından İspanya’ya dönerken 1575 yılında Osmanlı gemileri tarafından esir alınarak Cezâyir’e götürülür.

Bbeş sene Cezayir'de kaldıktan sonra memleketine 1580 yılında dönmüştür. Şiir yazmanın yanında, piyesler yazmaya da başladı. Ünlü eseri Don Quijote (Don Kişot)'u yaşamının sonlarına doğru hapishanede kaleme almıştır ve bu eseri sayesinde tüm dünyada tanınmıştır. Eserde yazarın kendi hayatıyla alay ettiği ve kahramanla aralarında çokça benzerlikler olduğu görülür.

Don Kişot dünyanın en çok okunan eserlerinden biridir ve 38 dile çevrilmiştir. Don Kişot adlı eserini 1605 yılında bitirmiş olup kitabında hayal gücü ile İspanya’daki hayâtı ve insanları eleştirip, hiciv sanatının bütün ustalıkları ile olayları ortaya koymuştur. Madrid’de 23 Nisan 1616 yılında öldü. Otuza yakın tiyatro eseri, pekçok şiiri ve küçük romanları vardır.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, cervantes biyografi, cervantes don kişot, cervantes don kişot özeti, cervantes enstitüsü, cervantes hayatı, cervantes kısaca kimdir, cervantes kütüphane, cervantes sözleri, don kişot hakkında kısa bilgi, don kişot kimdir kısaca, don kişot konusu nedir, don kişot ne anlatıyor, don kişot olay örgüsü, don kişot özellikleri, don kişot özeti nedir, don kişot roman değerlendirmesi, ispanyol roman yazaları kimlerdir