noel baba kimdirHristiyan dünyası tarafından Her yıl 25 Aralık tarihinde Hz. İsa peygamberin doğumunun kutlandığı bayrama Noel denilmektedir. Noel kelimesinin kökeni Latince olup Natalis (doğum) anlamına gelmektedir. Noel Bayramının ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu olarak da çeşitli isimleri vardır. Bazı kısaca bilgiler:

Noel Bayramında Noel Baba da mitolojik figür olarak yer almaktadır. Dünyada Noel Kutlamalar Noel arifesiyle 24 Aralık'ta başlayıp, birçok ülkede 26 Aralık akşamına kadar kutlanmaktadır. Dünyada hrıstıyan olmayan birçok ülkede de noel,dini bir amaç için değil de yeni yıla giriş olarak da kutlanabilmektedir.Bizim ülkemizde de her yıl 31 Aralık’ta yeni yıl kutlamaları yapılır. “Yeni Yıl Tatili” olarak da 1 Ocak ilan edilip tatil edilir.

Hristiyan adetlerine göre noel kutlamaları; İsa’nın doğum tarihi olan 25 Aralık öncesinde 24 penceresi olan advent takvimleri hazırlanarak başlanır;Bu takvimlerde her pencerenin ardına resimler veya şekerlemeler gizlenir, her gün bir tanesi açılır.Kutsal mekanlarda Noel ilahileri söyleyip insanlar Noel öncesinde hafta sonlarında Noel ağaçları süsleyip, parti verirler. Tüm ülke noel adına çeşitli süslerle süslenir. İnsanlar birbirleriyle hediyeleşir, Noel Baba’nın gelişi ise noel arifesinde geleneksel olarak mitolojik anlamda canlandırılır. Özellikle çocuklara hediyeler Noel Baba tarafından getirileceği söylenir.

Birçok ülkede de bu adetler yeni yıla girerken kendi ülkelerine göre uyarlanır.Birçok insan tarafından Bizim ülkemizde de bu şekilde yapılmaktadır.İnsanlar dostlarıyla yemek partileri düzenler,arkadaşlar arasında hediyeleşme çekilişleri yapılır.Çeşitli oyunlar oynanır,tv'de eğlenceler düzenlenir.Birçoğu çeşitli ülkeler arasında etkileşim sonucu ortaya çıkmıştır.
Hristiyan adetlerine göre Noel'de yenen yiyecekler de kutsal olup o güne göre özenle hazırlanmaktadır.En meşhuru bu yiyecekler arasında noel hindisi ve sosistir.Tatlı olarak ise noel pudingi en çok tercih edilen tatlılar arasındadır.

ABD’de ve birçok hristiyan inancına göre birçok ülkede yapılan adetler arasında; Noel Baba ve geyikleri için Noel arifesinde süt ve kurabiye bırakılması vardır. Bizim Ülkemizde ise; likörlü şarap (şeri), meyveli tart ve havuç tercih edilir.

Anahtar Kelimeler: soru, christmas kimdir, christmas nedir, müslümanlık ve noel, noel, noel adetleri, noel anlamı, noel arefesi, noel arifesi, noel baba, noel baba kimdir, noel bayram mıdır, noel geleneği, noel ne zaman 2015, noel nedir kısaca, noel nedir ne zaman kutlanır, noel nedir neden kutlanır, noel nedir yılbaşı nedir, noelde ne ikram edilir, noelde yenen yiyecekler, noeli kutlayan ülkeler, yılbaşı menüsü, yılbaşı ne zaman