okanÜnlü televizyoncu ve şovmen Okan Bayülgen'in 8 kasım 2014 tarihinden itibaren her cumartesi gecesi yayınlanmaya başlayan talk show tarzı yeni programın adı Dada Dandinista ilginç ismiyle dikkatleri üzerine çekti. Peki dada dandinista ne demektir, ne anlamaya geliyor, manası neleri kapsıyor. İşte cevap:

Dada Dandinista her ne kadar bir denizcilik terimi gibi görünse de gerçekte olmayan, sonradan üretilmiş belli bir anlamı olmayan bir söz öbeği. Fakat Dada kelimesinin dadaizm akımına bir gönderme olduğunu söyleyebiliriz.

Dadaizm nedir

Kısaca tanımlayacak olursak dadaist felsefe Birinci Dünya Savaşı'nda yaşanan barbarlığa ve sanattaki katılığa tepki olarak doğmuş bir sanat akımıdır. Dada kelimesi Tzara tarafından sözlükten rasgele bulunmuştur.

Okan Bayülgen'in dadaizme olan ilgisi biliniyor. Zira önceki tv programlarından biri olan Makine Kafa dadaist bir sanatçının eserinin adıdır.

Tzara, Dadaizm sistemini ortaya çıkardığında gerçekliği ve mantıkdışı kurama karşı koymayı da ilke haline getirdikleri için manifestolarına ad koyarken bebeklerin çıkardıkları anlamsız seslerden faydalandı.

Okan Bayülgen bu Dada’nın yanına bir ninniden geçen "dandini dastana" sözüne benzer tuhaf bir fonetik kelime ekleyerek Dada Dandinista’yı oluşturmuş. Bu söz öbeği Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın Aganta Burina Burinata adlı romanının fonetiğine de çok benziyor.

Programın ismi Akıllara ayrıca protest müzik grubu Bandista'yı getiriyor. Bandista, "band istanbul"'un kısaltması olduğuna göre dandinista da "dandik istanbul" olabilir mi?

Anahtar Kelimeler: dizi-film, soru, dada dandinista anlamı nedir, dada dandinista manası nedir, dada dandinista ne demektir, dada dandinista nedir, dada dantinista ne zaman, dadaizm nedir kısaca