Ülkemizin büyük kısmı birinci dereceden deprem bölgesi olduğu için deprem dolayısıyla gelecek zararlar bakımından oldukça risk içeriyor. Şiddetli bir deprem anında enkaz altında kalanlar için hayati bir önem taşıyan ve her evde bulunması gerek deprem çantası özellikle enkazına geç ulaşılacak bölgelerde hayat kurtarıcı olacaktır. Deprem Çantası nasıl olur, deprem çantasında neler olmalı:

Deprem Çantası Niçin Gereklidir?
Enkaz altında canlı kalındığı zaman görevlilerin size ne kadar sürede ulaşacağı belli değildir. Hemen sonraki 1 saat içinde de kurtarılabilirsiniz günlerce de enkaz altında bekleyebilirsiniz. İşte deprem çantanız siz enkaz altındayken temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için hazırlanır. Ayrıca depremden sonraki süreçte hastane, cenaze veya diğer bürokratik işleriniz için de belgelerinizi yanınıza almış olursunuz.

Kişisel Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler:

-Su
-Enerrji veren yiyecekler
-Yedek pilleriyle radyo
-Yedek pilleriyle fener
-İlk yardım çantası
-Kişisel, reçeteli ilaçlar
-Bir kat giysi
-Bir miktar para
-Çok amaçlı çakı
-Düdük
-Kalem, kağıt
-Telefon Rehberi
-Su geçirmeyen evrak dosyası (İçine önemli belgelerin fotokopileri koyulur)

Çocuklar, yaşlılar, engelliler ve ev hayvanları için özel malzemeler de bulundurulmalıdır. Örneğin evde bir kalp hastası varsa, deprem çantasında hastanın ilaçları da bulunmalıdır. Deprem çantası sağlam ve kolay su geçirmeyen tipte olmalıdır.

Her altı ayda bir hazırlık çantasındaki piller, reçeteli ilaçlar, su ve yiyecek tazeleriyle değiştirilmeli. Bu işlem yaz-kış saati uygulamasında saatlerin yeniden düzenlendiği hafta sonlarında yapılabilir.

Not: Yazıda Bilim ve Teknik Dergisi 413.sayıdan istifade edilmiştir.

deprem çantası modelleri

Anahtar Kelimeler: soru, deprem çantası fiyatları, deprem çantası hazırlamak, deprem çantası içinde ne vardır, deprem çantası kaç paradır, deprem çantası nasıl yapılır, deprem çantası nerede durmalı, deprem çantası nereden alınır, deprem çantası niçin gerekli kısaca, deprem çantasına koyulacaklar, deprem çantasında bulunması gerekenler, deprem çantasında ne olmalı, deprem çantasında olması gerekenler, depreme nasıl hazırlanmalıyız kısaca, depremlerden sonra yaşam