21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması durumu ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan genetik bir farklılığa "down sendromu" denmektedir. ilk kez İngiliz hekim John Langdon Down tarafından 1866 yılında tanımlanmıştır. Sendrom, doktorun ismi olan "Down sendromu" olarak adlandırılmıştır. Aynı zamanda bu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır.

Down sendromu gebelik sırasında ya da doğumda tanımlanabilmektedir. Bu şekilde doğan bebekler farklı bir yüz görünümlerine sahiptir.Örneğin; Başları ufak, artkafa yassı, ense kısa ve geniş olup, Burun kökü yassı, kulaklar normalden düşük şekildedir. Gözler birbirinden ayrık ve çekiktir. Dil, normal konuşmayı önleyecek kadar genişlemiştir. Ensede genellikle boğumlar vardır. Vücut yapısı kısadır. Çocukluk dönemlerinde genellikle solunum hastalıkları, kalp bozukluklarına rastlanabilir.

Down sendromu olan çocuklarda genellikle; tipik yüz siması,el ayasında çift yerine tek derin olarak bulunan avuç içi çizgisi,badem biçimli göz, palebral yarık, düşük kas tonusu, sarkık dil görülebilmektedir.Sağlığı etkileyen problemler ise şöyledir; kalp yetmezliği riskleri, reflü hastalığı, tekrarlayan kulak enfeksiyonları, uyku apnesi ve tiroid bozukluklarıdır.

Bu şekilde doğan çocuklar genelde boy ve kilo açısından daha yavaş büyürler. Akranlarına göre daha yavaş öğrenirler. Zeka seviyeleri de normalden düşüktür. Birçok fizik tedaviyle birlikte olayları öğrenme ve kavrama olarak birçok kişide gelişmeler görülebilmektedir.

Ayrıca bu tarz çocukların, sosyal bir ortamda, çevre ile irtibat halinde büyümesi, Şarkılar, resimler, oyuncaklar çocuğun kabiliyetinin artmasına kendisinin gelişimine büyük katkı sağlar. Aynı zamanda bu tarz çocukların karakterleri, yapıları birbirinden farklıdır. Sadece dış görünüş olarak birbirine benzer. Bundan dolayı, her çocuğun öğrenme düzeyi, kabiliyeti farklıdır.

Anahtar Kelimeler: down sendromu, down sendromu belirtileri, down sendromu günü, down sendromu kimlerde ortaya çıkar, down sendromu kısaca, down sendromu nasıl bir hastalık, down sendromu nasıl fark edilir, down sendromu nasıl olur, down sendromu neden olur, down sendromu nedir belirtileri nelerdir, down sendromu nedir kısa bilgi, down sendromu özellikleri, down sendromu sebepleri, down sendromu tarihçesi, down sendromu tedavi yöntemleri, down sendromu tedavisi, down sendromu testi, dünya farkındalık günü, hayvanlarda down sendromu