22 Nisan Dünya Günü dünyada Dünya Günü Olarak kutlanan özel bir gündür, Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart'ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.

Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır. Dünya Günü Kutlu Olsun! Not: bilgiler vikipedi.org sitesinden alıntıdır.

Anahtar Kelimeler: soru, 2012 belirli gün ve haftalar tablosu, 2012 resmi tatiller ne zamandır, belirli gün ve haftalar listesi, dünya günü hangi günlerdir, dünya günü ile ilgili şiirler, dünya günü ile ilgili yazıları, dünya günü ilk ne zaman kutlandı, dünya günü ne demek, dünya günü ne zaman çıktı, dünya günü ne zaman kutlanır, dünya gününde ne yappılır, dünya gününün anlamı nedir, john mcconnell kimdir kısaca