Ebola virüsü, insanlardan veya hayvanlardan bulaşan tehlikeli bir virüs tipidir. Bulaştığı bünyede Viral hemorajik ateş şeklinde ciddi hastalık formlarına yol açabilir. WHO tarafından 4. Risk Grubu Patojen ilan edilmiştir. Şimdiye kadar tespit edilen Sudan, Reston ve Fildişi Kıyısı olmak üzere 3 çeşidi vardır. Ebola Virüsü genel özellikleri şöyledir:

EBOLA VİRÜSÜNÜN ÖZELLİKLERİ:
✦ İshal, kanama, deri döküntüleri ve yüksek ateşe neden olur.
✦ Adını, Demokratik Kongo Cumhuriyeti yakınlarından geçen bir nehirden alır.
✦ Bulaşıcıdır.
✦ Kontrol altına alınmazsa salgınlar görülür.
✦ Ebola virüsü, ipliksi yapıda, yaklaşık 80 nm boyundadır.
✦ Genetik materyali RNA'dan oluşur.

EBOLA NASIL BULAŞIR?
Hastaların (hayvanlar başlıca maymun ve meyve yarasaları) kan ve vücut sıvıları ile bulaşır. Hava yoluyla veya su ile bulaşma tespit edilmemiştir. Virüs kapmış insanlarla temastan kaçınmalı, karantina sahalarına girilmemelidir.

EBOLA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Yüksek ateş, başağrısı, mide bulantısı ve kusma, ishal, boğaz yangısı, halsizlik ve iç kanama olması durumlarından doktora başvurulmalıdır. Belirtiler, virüs bulaştıktan 8 ila 10 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Kuluçka dönemi 2-21 gün arasıdır.

EBOLANIN TEDAVİSİ VAR MIDIR?
Ebola virüsü kapmış insanlar için henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Hastalar karantinaya alınmakta ve toplumdan tecrit edilmektedir.

Anahtar Kelimeler: sağlık, ebola anlamı nedir, ebola hastalığı belirtileri nelerdir, ebola hastalığı nedir, ebola ne demektir, ebola virüsü aşısı var mıdır, ebola virüsü hakkında bilgi, ebola virüsü hangi ülkeden çıktı, ebola virüsü hangi yollarla bulaşır, ebola virüsü nasıl bulaşır, ebola virüsü nedir kısaca, ebola virüsü nereden çıktı, ebola virüsü tedavisi nedir, ebola virüsünden kaç kişi öldü, ebola virüsünden ölenlerin sayısı, türkiyede ebola hastası var mıdır