ebu bekir el bagdadiEbu Bekir El Bağdadi, Irak Şam İslam Devleti kısaca bilinen adıyla IŞİD, en güncel ismiyle ise İslam Devleti adlı silahlı örgütünün lideridir. Lakabı Dr. İbrahim olan El Bağdadi 1971 yılında Irak'ın Samarra şehrinde dünyaya gelmiştir. Irak Savaşı esnasında üniversite hocası olduğu söylenen El Bağdadi El Kaide'ye bağlı bir örgüt kurdu.

2013 yılının Nisan ayında kendi örgütü ile Nusra Cephesi'nin birleştirdiğini duyurdu ve Irak ve Şam İslam Devleti adlı bu yeni örgütün başında 29 Haziran 2014 günü halifeliğini ilan etti. Örgütün adını da İslam Devleti olarak değiştirdi.

Ebu Bekir El Bağdadi'nin Geçmişi

Bağdadi'nin 2010 yılından önceki hayatı pek bilinmiyor. 2003 yılında Amerika'nın Irak'ı işgali sırasında üniversite hocası ya da imam olduğu sanılıyor. 2010 yılında o zamanki örgütün başına geçti. 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından global teröristler listesine alındı ve başına 10 milyon dolar ödül konmuştu.

Ebu Bekir El Bağdadi öldü mü?

11 Kasım 2014 tarihinde Musul'da yapılan bir operasyonla öldürüldüğü duyurulsa da bu konu henüz netleşmedi. IŞİD'e yakın bir twitter hesabı tarafından ölümünün doğrulandığı söylendi ama daha sonra bu kaynağın sahte olduğu anlaşıldı.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, ebu bekir bağdadi hakkında bilgi, ebu bekir bağdadi kaç yaşında, ebu bekir bağdadi nasıl öldürüldü, ebu bekir bağdadi nerelidir, ebu bekir el bağdadi öldü mü, ışid liderleri kimdir