İnternet Bankacılığının yaygınlaşmasıyla birlikte Banka hesapları arasında para gönderim ve alımı da yaygınlaştı. Günümüzde hemen hepimiz EFT ya da havale yapmışızdır. Yine de bir çoğumuz EFT, havale ve virman işlemleri arasındaki farkları bilmiyor. Bu yazımızda EFT ve Havalenin tanımlarını yapıp ikisi arasındaki farklara kısaca göz atacağız. İşte EFT, havale, virman ve üçü arasındaki bazı farklar:

Havale Nedir?

Havale aynı bankanın hesapları arasında yapılan para gönderme ve alma işlemidir. Yani X bankasındaki bir hesaptan yine X bankasındaki başka bir hesaba para gönderme işlemidir. Bu işlem genelde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Havale'yi internet bankacılığından ya da direk şubeye giderek veya ATM'den yapabilirsiniz.

EFT nedir?

EFT elektronik fon transferi kısaltması olup, bir banka hesabından başka bir banka hesabına yapılan para transferidir. Yani para gönderimi yapılan hesaplar farklı bankalardadır. X bankasından Y bankasına yapılan para gönderme işlemidir. Bazı bankalar EFT ücreti alabilmektedir. İnternet Bankacılığında ise genel olarak ücretsizdir.

Virman Nedir?

Virman bir kişinin aynı bankadaki farklı hesapları arası yapılan para transferidir. Mesela X bankasında A ve B olmak üzere iki şubesinde hesabınız varsa, A'dan B'ye yapılan para transferine virman denir.

EFT ile havale arasındaki fark nedir?

1. EFT ile farklı banka hesaplarına para gönderilir. Havale ile aynı bankanın farklı hesaplarına para gönderilir.

2. EFT işleminin onaylanma zamanı daha kısadır. Havalede bu süre uzayabilir.

3. EFT genelde belli bir ücret karşılığında yapılırken havale işlemi ücretsiz yapılmaktadır. Virman işlemi de ücretsizdir.

Yazının kaynağı için TIKLAYINIZ

Anahtar Kelimeler: soru, eft havale virman, eft havale virman nedir, eft mi havale mi ücretsiz, EFT nasıl yapılır, EFT ne demektir, EFT nedir kısaca, EFT ücreti almayan bankalar, EFT ücreti ne kadar, EFT ücretli midir, eft vs havale vs virman, EFT yapmak, havale eft farkı nedir, havale nasıl yapılır, havale ne demektir, havale nedir kısaca, havale ücreti kaç para, havale vs EFT, virman nasıl yapılır, virman ne demek, virman nedir