Özellikle bahar ve yaz aylarında salgınlar yapabilen döküntülü bir virüs hastalığına el ayak hastalığı denilmektedir. ÇEşitli döküntülerle kendini göstermektedir.Örneğin; ağızda yanak içinde, dil üzerinde ve damakta ortaya çıkar. Hızla içi su toplamış minik kabarcıklara ve aftlara dönüşmekte olup Aynı döküntüler ellerde ve ayaklarda hatta popo ve genital bölgede de çıkmaktadır.
Ağızdaki aftlar bebekler için ağrılıdır.Bu yüzden; yemek yemesini, hatta sıvı almasını engelleyebilir. El ve ayaktaki döküntüler de çeşitli ağrılara sebep olmaktadır. Bir-üç gün süren çok yüksek ateş, halsizlik, burun akıntısı, öksürük, ishal ve kusma görülmekte olup Fakat hastalık bir haftada iyileşir ve döküntüler iz bırakmadan kaybolur. Bu hastalığı geçiren çocukların bir kısmında el ve ayak tırnaklarında dökülme olabilir, fakat tırnaklar bir süre sonra kendiliğinden çıkar.
Bebekler eğer emiyorsa hastalık süresince yalnızca emebilir ve yeterli sıvı alması sağlanmalıdır.
Meyve suları içilebilir. Yazın özellikle soğuk sıvılar tercih edilir.
Asitli ve baharatlı yiyecek ve içecekler ağrıyı artırabilir.Bu yüzden tercih edilmemeli. Çok zorda kalındığında serum tedavisi verilebilinir.
Bu virüs; dışkı-el-ağız yoluyla, yakın temasla veya solunum yoluyla bulaşabilir.Virüs vücuda girdikten sonra hastalık belirtileri başlar.
Hastalıktan korunmak için öksürme ve hapşırma sırasında ağzın mendille kapatılması önemlidir.Her burun silme ve tuvalet sonrası ellerin mutlaka yıkanması çok önemlidir.

Anahtar Kelimeler: belirtileri nelerdir, el ayak hastalığı bebeklerde nasıl iyileşir, el ayak hastalığı belirtileri, el ayak hastalığı büyüklerde nasıl geçerel ayak hastalığı bulaşıcı mı, el ayak hastalığı kısaca ne, el ayak hastalığı nasıl bulaşır, el ayak hastalığı nasıl iyileşir, el ayak hastalığı neden olur, el ayak hastalığı nedenleri, el ayak hastalığı nedir, el ayak hastalığı sebepleri, el ayak hastalığı yetişkinlerde, el ayak hastalığından korunma