Folik asit, bir B grubu vitaminidir. Diğer adı B9'dur. Bilimsel adı Folat Polisin olup kimyasal formülü C19H19N7O6'dır. Yeşil yapraklarda yaygın olarak bulunmaktadır. Folik Asit ilk defa, 1941 yılında ıspanak yapraklarında keşfedildi. Özellikle hamilelikte kullanılan ve birçok faydası bulunan Folik Asit'in bulunduğu yerler ve yararlarına göz atalım:

Folik asit eksikliğinde ne olur?
Folik asit vücutta eksik olursa sonucunda megaloblastik kansızlık meydana getirir. Gebelikte eksikliği görüldüğü için doktorlar tarafından takviye verilir. Bira, şarap, rakı vs. fazla içen kimselerde bu vitamin eksikliği oldukça sık görülmektedir.

Folik Asit Günlük İhtiyacı Nedir?
Bu vitaminden günlük olarak serbest folat üzerinden 200, toplam folat üzerinden ise 300 mikrograma ihtiyaç vardır. Günde 100 mikrogram olanlarda bile eksiklik görülmemektedir. Gebelikte ihtiyaç % 50 kadar artar. Bu vitamin nebati ve hayvani gıdaların bir çoğunda bulunur.

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?
Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler, bira mayası, karaciğer, böbrek, yumurta, zarı alınmamış tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, ıspanak, yonca, mavi-yeşil yosun, maydanoz, nane, kurufasulye (baklagiller) ve tohumlu gıdalarda bulunur. Aşağıdaki tabloda 100gr besinlerde bulunan folik asit miktarları görülmektedir.

folik asit besinlerde bulunur

Gebelikte Folik Asit Kullanımı nasıldır?
Hamilelikte folik asitin günlük alınması gereken miktarı artar. Bu nedenle gebelik öncesinden başlayarak tüm gebeleri kapsayacak bir şekilde folik asit alımı önerilmektedir. Folik asit vücutta depolanmaz. Bu yüzden her gün alınması gerekir.

Anahtar Kelimeler: sağlık, doğal folik asit, folik asit besinleri, folik asit eksikliği belirtileri, folik asit fazlalığı, folik asit günlük ihtiyaç nedir, folik asit hangi besinlerde vardır, folik asit içeren besinler, folik asit kullanmazsak ne olur, folik asit neden gereklidir, folik asit nelere iyi gelir, folik asit nerelerde bulunur, folik asit neye iyi geliyor, folik asit vitamin yan etkileri, folik asit yan etkileri nelerdir, gebelikte folik asit, hamilelikte folik asit kullanımı nasıl olmalıdır, megaloblastik kansızlık nedir