Dönüşüm (Die Verwandlug), Franz Kafka'nın en önemli eserlerinden biridir. Uzun hikaye şeklindeki bu eser görünüşte Gregor Samsa adlı bir pazarlamacının başına gelen doğaüstü bir olayı ele alırken aslında toplumun, farklılaşan ve değişen şahıslara bakışını eleştiren alegorik bir eserdir. Şimdi Kafka'nın Dönüşümü hakkında kısa bir özet geçelim, sonra da Kafka'nın hayatına dair kısa notlar verelim:

İlk olarak 1915 yılında yayımlanmıştır. Kafka'nın en popüler eseri sayılabilir. Öykü, Gregor Samsa'nın bir sabah kendini dev bir böceğe dönüşmüş bulmasıyla başlar ve hayatındaki değişiklikleri anlatarak devam eder.

Gregor Samsa öykünün ana karakteridir. Ailesinin geçimi için gezici bir pazarlamacı olarak ağır bir şekilde çalışmaktadır. Bir sabah büyük bir böcek olarak uyanır.

Grete, Gregor'un küçük kız kardeşi ve dönüşümden sonra bakıcısıdır. Başlarda Grete ve Gregor'un iyi bir ilişkisi vardır ancak zamanla bu ilişki azalır. En başta onu beslemek ve odasını temizlemek için Grete gönüllü olsa da öykü ilerledikçe daha sabırsız olup, inadına ve kasıtlı bir biçimde odaya pis yemekler getirir. Keman çalar ve konservatuvara gitme hayalleri kurar. Gregor da, bu hayali gerçekleştirmek için çalışmaktaydı ve Noel arifesinde bunu açıklayacaktı. Gregor'un dönüşümünden sonra aileye gelir sağlamak için bir dükkânda tezgahtar olarak çalışmaya başlar. Öykünün başında sempatik gözüken karakter zamanla bu sempatisini kaybeder.

Gregor'un babasının Gregor'un patronuna büyük bir borcu vardır. Bu yüzden, Gregor işinden nefret etse de işinden ayrılamaz. Bay Samsa, Gregor'un çalıştığı zamanlarda tembel ve yaşlıdır. Ancak dönüşümden sonra Gregor para kazanamadığı için çalışmaya başlar.

Samsalar gelir elde etmek için birlikte yaşamak için üç kiracıyla anlaşırlar. Çok huysuz ve kirliliğe dayanamazlar. Gregor'u fark edip; olağanüstü büyüklükte bir böcek olduğuna inanırlar ve aileyi dava açmakla tehdit ederler.

FRANZ KAFKA KİMDİR?

Franz Kafka (3 Temmuz 1883’de Prag’da doğdu; 3 Haziran 1924’de Kierling’de öldü) Yahudi bir tüccar aileden gelen, Almancaya da hâkim olan bir yazardı. Kafka’nın en önemli eserlerini, üç romanının (Dava, Şato ve Kayıp) yanı sıra; ortaya koyduğu birçok hikâyeleri oluşturuyor.

Kafka’nın eserlerinin büyük bölümü ancak Kafka’nın ölümünden sonra meslektaşı ve yakın arkadaşı Max Brod tarafından yayımlandı ve bu eserler 20. yüzyılda dünya edebiyatında kalıcı bir etki bıraktı.

Bazı Eserleri: DAVA, AMERİKA, DÖNÜŞÜM, CEZA KOLONİSİ, BİR KÖY HEKİMİ, ATEŞÇi

Anahtar Kelimeler: edebiyat, dönüşüm romanı değerlendirme, dönüşüm romanı eleştiriler, dönüşüm romanı yorumları, franz kafka biyografi, franz kafka dönüşüm olay özet, franz kafka dönüşüm özet, franz kafka eserleri, franz kafka hayatı özeti, franz kafka kimdir kısaca, franz kafka kitapları, franz kafka nerelidir, franz kafka özgeçmiş, franz kafka romanları, gregor samsa analiz, gregor samsa kimdir, gregor samsa roman kahramanı