gayri safi milli hasılaBir ülkenin ekonomik seviyesi ve gelişmişlik yönünden durumunu en iyi gösteren ölçütlerden bir şüphesiz ki gayrisafi milli hasıla ya da milli gelirdir. Kısaca GSMH olarak bilinen bu ölçütün o ülkenin her bir vatandaşına yönelik hesaplanmasına da kişi başına düşen yıllık ortalama gelir denir. Bu ikisine de şimdi kısaca bakalım:

GSMH ve büyüme oranları, ülkenin ekonomik performansının en önemli delillerinden biridir. GSMH büyüme oranlarının üç çeyrek üst üste düşük olması, resesyon başlangıcı sinyali olarak algılanabilir.

Kişi Başı Ortalama Milli Gelir

Bir ülkenin gayri safi millî hasılası (GSMH), o ülkenin nüfusuna bölündüğü zaman, kişi başına düşen GSMH bulunur. Kişi başına düşen millî gelir bir ülkenin yurttaşlarının ortalama gelir düzeyi hakkında fikir verir. Uluslararası karşılaştırmalarda milli gelir genellikle ABD doları cinsinden belirtilir.

Türkiye'de kişi başına düşen ortalama milli gelir 2012 itibariyle 13 bin dolar civarındadır ve konuda dünyada 64.sıradadır. Dünyada ise Katar ve Lüksemburg yaklaşık 80'er bin dolar ile bu konuda birinci sırada yer almaktadır. Burundi ise 200 dolar gibi düşük bir ortalamayla son sıradadır. Veriler 2012 yılına göredir.

Milli Gelir Nasıl Hesaplanır?

Adım adım dört basamakta hesaplanır.

1. gsyh (gayrisafi yurt ici hasila) hesaplama:

Bir yıl içinde bir ülkede üretilen mal ve hizmetlerin toplam parasal degeri olan GSYH (gayrisafi yurt ici hasila) bulunur.

gsyh = tarimsal uretim + sanayi uretimi + hizmet uretimi

2. gsmh (gayrisafi milli hasila) hesaplama:

Vatandaşların gurbetten ülkelerine gonderdikleri doviz (gsyh) eklenir, o ulkede calisan yabancilarin kendi ulkelerine gonderdikleri paralar (gsyh) cikarilir.

gsmh = gsyh - dis ekonomik iliskiler net gelir.

3. smh (safi milli hasila) hesaplama:

ekonomide mal ve hizmet uretiminin gerceklestirilmesini saglayan makine ve techizat belirli bir donem kullanmaktan asinir ve yipranir (amortisman). bu asinma ve eskime degeri, gsmh'dan dusurulurse smh (safi milli hasila) bulunur.

smh = gsmh- amortisman

4. mg (milli gelir) hesaplama:

smh'den dolayli vergiler cikarilinca ekonomide uretilen nihai mal ve hizmetlerin toplam net degerini bulmus oluruz.

mg (milli gelir) = smh- dolayli vergiler

Anahtar Kelimeler: soru, gayrisafi milli hasıla hakkında bilgi, gayrisafi ne demektir, gsmh nasıl hesaplanır, gsmh nedir kısaca, kişi başı milli gelir nedir, türkiye gayrisafi milli hasıla ne kadar 2015