hamilelikte yasak balıklarSağlık açısından balık birçok vitamin ve protein içermesine rağmen bazı tür balıklar neden hamilelik boyunca tüketilmekten kaçınılmalıdır ve bunlar hangi balıklardır kısaca öğrenmek isterseniz buyurun işte yazımız: Balık türlerinin bir kısmı içerdikleri toksin ve civa nedeniyle anne ve bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Son günlerde yapılan bilimsel çalışmalarda hamilelelerin yüksek civa içeren balıkları çok sık tüketttiklerinde, fetusun beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz yönde etkilediğini söylemektedir.

Yoğun miktarda civa içeren balıkların anne tarafından tüketilmesiyle zarar veren civa anneden plesanta yoluyla bebeğe geçmektedir.İleriki yaşantılarında bebeklerin yüksek miktarda civadan dolayı bilişsel becerileri, motor becerilerini, konuşma becerilerini ve görme yeteneğini olmsuz yönde etkilediği görülmüştür.

Bu riskli durum hamilelerin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Yalnızca Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri açısından zengin olan deniz ürünleri bebeklerin beyin, sinir ve görme sistemini geliştirmektedir.Gebelik döneminde yenmesi gereken balık türleri şunlardır;

Hamsi, istavrit, palamut ve uskumru gibi yüzeyde gezinen ve beslenen balık türleridir. Ayrıca Okyanus ve akarsularda avlanan Somon balığı, sardalya, beyaz balık, alabalık gibi balıklar da hamileler tarafından güvenle tüketilebilir.

Aslında hamilelikte besleyici değeri olmasına rağmen kirlenen denizlerimizden dolayı denizlerde ki ağır metaller toksik etki yaratmaya başladı. Bu maddelerin en tehlikelisi ise kurşun, kadminyum ve civadır.

Bu tür sularda yaşayan balıklar özellikle gebeler için risk oluşturmaktadır.Bundan dolayı; mezgit, levrek, lüfer, barbunya, kefalve kalkan gibi balıklar sağlık açısından çok faydalı fakat risk grubundaki balıklardır.

Eğer Bu balıkların temiz sularda yaşadıklarını beslendiklerini düşünüyorsanız güvenle tüketebilirsiniz.Yoksa risk altındaki balıklardır.Midye de hamilelikte tüketilmemesi gereken bir deniz türüdür.

Anahtar Kelimeler: sağlık, civa içeren balıklar hangileri, gebelik, hamileler mezgit balığı yiyebilir mi, hamilelikte çipura yenir mi, hamilelikte hamsi yenir mi, hamilelikte hangi ayda kaç kilo alınmalı, hamilelikte hangi balıklar yenir, hamilelikte midye yenir mi, hamilelikte neler yenmemeli, hamilelikte zararlı balıklar, hamilelikteyken hangi balıklar yenmeli