gül hatmi çiçeğiEbegümeci ailesinden çok yıllık bir bitki türü olan "Gül Hatmi" ya da "Hatmi Çiçeği" iki buçuk metreye kadar büyüyebilen bir bitki türü. Bu bitkiler beyaz, pembe, mor, sarı, kırmızı çiçeklere sahip olabilir. Güneşli ve rüzgarsız yerlerde yetişir. Çiçekler Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çıkar. Sağlığa çok faydası vardır, bunları sıralayalım:

Gül Hatmi Çiçeği Faydaları:

Balgamı yumuşatarak ağız yoluyla vücuttan atımını kolaylaştırır. Öksürüğe iyi gelir. mukoza iltihabında, öksürük ve astım, kronik mide ve barsak hastalıklarının iyileştirilmesinde ve kabızlıkta kullanılır. Deri hastalıklarında banyo ve sargı olarak da kullanılır.

Hatmi çayı öksürük ses kısıklığı, nezle göğüs hastalıklarında etkili bir şifa yöntemi olarak kullanılır. Boğaz ağrıları, göğüs nezlesi ve kulak çınlaması gibi hastalıklarda da hatmi buharını solumak iyileştiricidir. Diş ve diş eti sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bademcik problemlerinin oluşmasını önler.

Gül hatmi Çayı Nasıl Yapılır?

Bir çok tarif var. Ama en klasiği 8-12gr. hatmi 1 litre suya konur ve suyun dörtte biri gidene kadar kaynatılır. Hazırlanan çay bal veya nöbet şekeri ile tatlandırılır.

Gül Hatmi Ender Saraçoğlu

Anahtar Kelimeler: sağlık, balgam söktürücü bitki, balgama doğal çözüm, gül hatmi çiçeği faydaları, gül hatmi çiçeği neye iyi gelir, gülhatmi çayı nasıl yapılır, gülhatmi ne demektir, öksürüğe iyi gelen bitki çayı