Samanyolu Galaksisinde yer alan Güneş Sistemi (Solar System), dünyamızın da içresinde yer aldığı dokuz tane gezegenden oluşmaktadır. Plüton son zamanlarda gezegen olmaktan çıkarılmıştır, bu şekilde kabul edersek güneş sistemi gezegenlerinin sayısı 8 olmaktadır. Şimdi güneş sisteminde yer alan gezegenlerin isimlerini ve bazı özelliklerini görelim:

Gezegenler güneşe yakınlık sırasına göre verilmiştir:

Merkür Hakkında Kısa Bilgiler: Diğer adı Utarit'tir. Güneşe en yakın ve en küçük boyutlu gezegendir. Yüzey sıcaklıklar gündüz 500° C, gece -175° C olmaktadır. Atmosfer oluşumu yoktur, yüzeyi ise tamamen kayalıktır. Kendi çevresindeki dönüşünü elli sekiz günde, güneş çevresindeki dönüşünü 88 günde tamamlamaktadır.

Venüs Hakkında Kısa bilgiler: Zühre ya da Çoban Yıldızı da denir. Yüzey Sıcaklığı çok yüksektir. Yaklaşık 400 derecedir. Kalın ve yoğun bir atmosferik yapısı vardır. O kadar yavaş döner ki kendi çevresini 243 günde tamamlar, halbuki güneş çevresinde 224 günde döner. Yani bir günü, bir yılından daha uzundur. Ayrıca kendi çevresinde ters yöne doğru dönmektedir.

Mars Hakkında Kısa Bilgiler: Diğer adı Merih'tir. Sıcaklığı -80° C ile -160° C arasında soğuk bir gezgendir. Karbondikosit (CO2) yoğunluklu bir atmosferi vardır. Yüzeyi kızıl renkli ve kayalıktır. Kendi çevresindeki dönüşünü 24 saat 37 dakikada, güneş çevresindeki dönüşünü 687 günde tamamlar.

Jüpiter Hakkında Kısa Bilgiler: Erendiz diğer adıdır. Güneş sisteminin en büyük boyutlu gezegenidir. Ağırlığı dünyadan 1300 kat daha fazladır. Tam olarak katı değildir, gaz ve buz bulutlarından oluşan bir yapısı vardır. Kendi çevresindeki dönüşünü 10 saatte, güneş çevresindeki dönüşünü 12 yılda tamamlar.

Satürn Hakkında Kısa Bilgiler: Eski adı Zühal'dir. Yüzey sıcaklığı -145 dereceyi bulan soğuk bir gezegendir. En belirgin özelliği halkalarının olmasıdır. Yoğunluğu sudan az olan tek gezegendir. Satürn gezegeni su içine bırakılacak olsaydı, batmaz yüzerdi. Kendi çevresindeki dönüşünü 10 saatte, güneş çevresindeki dönüşünü 29.5 yılda tamamlar.

Uranüs Hakkında Kısa Bilgiler: Metan gazı içeren atmosferi nedeniyle mavi-yeşil renkli, çok soğuk bir gezegendir soğuğu -190 dereceye varır. Kendi çevresindeki dönüşünü 17 saatte, güneş çevresindeki dönüşünü 84 yılda tamamlar. Uranüs’ün bilinen 27 uydusu vardır.

Neptün Hakkında Kısa Bilgiler: Güneşten uzak olduğu için sıcaklığı çok düşüktür yaklaşık -200 derecedir. Kendi çevresindeki dönüşünü 16 saatte, güneş çevresindeki dönüşünü 165 yılda tamamlar. Güneş'e en uzak gezegenidir. Adını Roma deniz tanrısı Neptunus'ten aır. 1846 yılında keşfedilmiştir.

Plüton Hakkında Kısa Bilgiler: Dünya’dan çok uzakta olduğu için ölçülerini saptamak zordur. Yüzeyinde sıcaklığın -200° C’nin altında olduğu sanılmaktadır. Kendi çevresindeki dönüşünü 248 yılda tamamlar. Son dönemlerde plütonun gezegen olmadığı söylenmektedir.

Gezegenlerin Büyüklük Sıralaması:

güneş sistemi gezegen büyüklükleri

Anahtar Kelimeler: soru, gezegen ne demektir, gezegen nedir, gezegenlerin boyutları nedir, gezegenlerin isimleri nelerdir, gezegenlerin özellikleri astroloji, gezegenlerin özellikleri kısa, gezegenlerin özellikleri kısaca, gezegenlerin özellikleri maddeler halinde, gezegenlerin özellikleri özet bilgi, gezegenlerin özellikleri tablosu, güneş sistemi gezegenleri kısaca, hangi gezegende hayat var, mars hakkında kısa bilgiler, plüton hakkında kısa bilgi, venüs hakkında kısa bilgiler