Matematik, bir çok çocuk tarafından zor olduğu gerekçesiyle pek sevilen bir ders olmasa da matematiksiz bir günlük hayat düşünülemez. Tarih boyunca matematik bilimi hayatımızda her zaman büyük bir yer tutmuş ve dünya döndükçe de tutmaya devam edecektir. Peki matematik olmasaydı günlük yaşamımız nasıl olurdu?

Matematik olmadan bu dünya olmaz, başka bir dünyada yaşardık.

Öncelikle matematik olmasaydı, bindiğimiz otomobiller, uçaklar ve gemiler olamazdı, olsalar bile düzgün çalışamazlardı çünkü bu sistemlerin çoğu matematiksel hesaplarla oluşturulmuştur.

Matematik olmasaydı, bir yılı 365 güne, günü 24 saate, saati 60 dakikaya, dakikayı da 60 saniyeye ayıramazdık, zaman özelliğini kullanamaz, gelişi güzel yaşamak zorunda kalırdık, hiç kimse kaç yaşında olduğunu tam olarak söyleyemezdi.

Matematik olmasaydı, yaptığımız alışverişlerde para üstünü alamazdık, aldığımız ürüne kaç para vereceğimizi hesaplayamaz idik, para hesaplarında işin içinden çıkamazdık.

Matematik olmasaydı spor karşılaşmalarının sonuçlarını öğrenemezdik, kaç gol atıldı; kaç basket atıldı vb... hiç bir zaman bilemezdik.

Matematik olmasaydı boyumuzu, kilomuzu sayı cinsinden ifade edemezdik, ölçme ve değerlendirme yapamazdık. Hava sıcaklığı, bir dağın uzunluğu, bir gölün derinliği sayılarla ifade edilemezdi.

Örnekleri çoğaltabiliriz. Eğer matematik olmasaydı, insanlarda sayısal zeka gelişemez ve teknoloji bu kadar ilerleyemezdi, yalnızca tarih, edebiyat vb... sözel bilimler gelişebilirdi. Robotlar, uzay mekikleri, televizyon vb... hiç biri olamazdı. Çünkü bunların hepsi bir takım cebirsel hesaplamalar sonucu tasarlanan araç gereçlerdir.

MATEMATİK OLMASAYDI VİDEO

Anahtar Kelimeler: soru, günlük hayat ve matematik, günlük hayatta matematiğin kullanıldığı yerler, hayatımızda matematik, matematiğin günlük hayatta kullanımına örnek, matematiğin günlük yaşamdan örnekleri, matematiğin hayatımızdaki yeri, matematiğin kullanıldığı yerler, matematiğin tarihçesi, matematik bilmek neden önemlidir, matematik günlük hayatımızda ne işe yarar, matematik olmasaydı ne olurdu, matematik ve günlük yaşam, matematiksiz bir dünya nasıl olurdu