kirşof kimdirHenüz 21 yaşındayken kendi adını taşıyan ünlü akımlar kanunu ve gerilimler kanununun ortaya atan ve elektrik, fizik ve kimya bilimlerine büyük katkılar yapan ünlü fizikçi Kirchoff kimdir, nerelirdir, neler yapmıştır, elektrikle ilgili hangi çalışmaları yapmış neyi bulmuştur. İşte ünlü fizikçi Kirşof'un hayatı ve çalışmaları hakkında özet bilgi:

Kirşof'un Kısa bir Biyografisi

Kirşof'un tam adı Gustav Robert Kirchoff olup kendisi Alman asıllıdır. 12 mart 1824 tarihinde Prusya'da doğmuştur. Babası bir hukukçu ve milletvekilidir. Gustav henüz 9 yaşındayken matematik ve fizik bilimlerine ilgisi olduğunu keşfetti. 1943 yılında üniversitenin matematik bölümüne öğrenci olarak girdi.

1847 yılında Königsberg üniversitesinden mezun olur. Hayatı boyunca elektrik, fizik ve kimya dallarında bir çok çalışma yapar. 1848 yılından 1850 yılına kadar Berlin üniversitesinde ders verir. Elektrik kanunları ve termokimya kanunu gibi alanında temel kanunları ortaya çıkarmıştır.

Kirşof, 17 Ekim 1887 tarihinde Berlin'de vefat eder ve buradaki bir mezarlığa gömülür.

Kirşof Neyi İcat Etti? Bilime Katkıları nelerdir?

kirşofun elektrik kanunları

Henüz 21 yaşındayken elektriğin en temel kanunlarından olan Akımlar Kanunu ve Gerilimler kanunu adıyla iki ispat ortaya atmıştır. Ayrıca Spektroskop'u icat etmiştir.

Akımlar Kanunu: bir elektriksel düğüme giren akımların toplamının elektriksel düğümden çıkan akımların toplamına eşit olduğunu bildirir.

Gerilimler Kanunu: seri bir hatta dirençlerin üstüne düşen gerilimlerin toplamının seri hatta bağlı ana kaynağa eşit olduğunu bildirir.

Spektroskop: Bir başka adıyla tayfölçer maddenin özelliklerinin, soğrulan ve salınan parçacıklar, ışık, veya ses aracılığı ile inceleyen bir alettir. Kimyasal elementlerin keşfedilmesini kolaylaştırmıştır.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, kirchoff hakkında kısa bilgi, kirchoff kısa biyografi, kirşof hakkında kısa bilgi, kirşof hayatı kısaca, kirşof kanunları özet bilgi, kirşof kimdir kısaca, kirşof neyi buldu, kirşof neyi icad etti, kirşof'un icatları