halepçe katliamıIrak'ın eski diktatörü Saddam Hüseyin devrinde meydana gelen Halepçe katliamı dünya tarihinde sivil katliamlara en acı örneklerden biridir. 1988 senesinde Kuzey Irak Kürtlerine yapılmış bir soykırım olayıdır. İran-Irak Savaşı sürerken El Enfal harekatI kapsamında Kuzey Irak'ın Halepçe şehrindeki sivil halka karşı zehirli gaz atıldı.

Katliam 16 mart 1988 tarihinde vuku bulmuş ve sadece resmi rakamlara göre 5 binden fazla kişi ölmüş 7 bin kişi yaralanmıştır. (Not: Yukarıdaki resim Halepçe'de ölenlerin anısına katliamın olduğu beldede yapılmış bir anıttır.)

HALEPÇE KATLİAMI NEDEN GERÇEKLEŞTİ?
Saddam Hüseyin, İran ordusunun bölgedeki hakimiyetini engellemek için Irak Ordusunda Kuzey Cephesi Komutanı olarak görev yapan askerlerden biri Korgeneral Alî Hasan al-Majîd al-Tikritî'ye (nam-ı diğer 'Kimyasal Ali') zehirli gaz bombalarını kullanmayı emretti.

HALEPÇE KATLİAMI NASIL MEYDANA GELDİ?
16 Mart 1988 tarihinde zehirli kimyasallarla yüklü sekiz adet savaş uçağı kürtlerden oluşan Halepçe kasabası semalarından bombardıman gerçekleştirdi. Bu saldırıda Halepçe'de yaşayan yerleşik halk, İran askerlerinden ve Peşmerge kuvvetlerinden de dahil olmak üzere 5 bin kadar insan yaşamını yitirdi. Yedi binden fazla insanın da yaralandığı basına yansımasına rağmen. Savaş bittikten sonra bölgeye giden gözlemciler bu rakamın daha da büyük olduğunu iddia etmiştir.

SADDAM SONRASI SOYKIRIM OLARAK TANINMASI:
Irak'ta Saddam hegamonyası bittikten sonra Saddam'ın yargılanma gerekçelerinden biri de bu katliamdı. Irak'ta yeni hükümet kurulduktan sonra bu saldırıyı katliam olarak tanıtmak için çalışmalar başlatılmış, bunun neticesinde 1 Mart 2010 tarihinde Irak Yüksek Ceza Mahkemesi Halepçe zehirli gaz saldırısını bir soykırım olarak ilan etmiştir. Ayrıca 25 ocak 2010 tarihinde katliamın başındaki yönetici Kimyasal Ali idam edilmiştir.

HALEPÇE SOYKIRIMININ KÜLTÜR VE SANATTAKİ YANSIMALARI:
bu büyük trajedinin anısına ağıtlar yakılmış ve bazı sinema filmleri çekilmiştir. Şivan Perver'in Halepçe ağıtı, Grup Baran'ın Halepçe ağıdı konuyla ilgili türkülere örnektir. Sinema olarak ise 1999 İran yapımı Kara Tahta filmi örnek gösterilebiir.

Anahtar Kelimeler: tarih, halepçe gaz saldırısı nedir, halepçe katliamı nedir kısaca, halepçe katliamında kaç kişi öldü, halepçe nerededir, halepçede kaç kişi öldürüldü