Hıdırellez mevsimlik bir bayramdır, yazın geldiğinin müjdeler. Genelde Türk dünyasında kutlanır. Hıdırellez, Hızır Aleyhisselam ile İlyas Peygamber'in yeryüzünde buluştukları ilk gün olarak rivayet edilir. 6 mayıs, Hıdrellez Günü'dür, kutlamalar ise 5 mayıs gecesinde başlar. 6 mayıs ile 4 kasım arasına Hıdrellez Günleri denmektedir. Hıdrellez ile ilgili kısa bilgiler:

Hıdırellez Tarihçesi
Hızır ve Hıdırellezin kökeni hakkında çeşitli fikirler var. Hıdırellez'in, Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğu, bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır. Hıdırellez Bayramını ve Hızır fikrini tek bir kültüre mal etmek yanlış.

İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Balkanlar ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle belli başlı doğasal döngüler için sevinç duyulduğu görülmektedir.

hıdrellez günleri

Hızır Kimdir?
Hızır; yaşam suyu (ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış; özellikle de baharda aramızda dolanarak, bolluk ve sağlık dağıtan varlıktır. Hızır bir kişiye verilen isimden çok aslında bir doğasal durumu, baharla vücut bulan yaşamın tazelenmesini imgeler. Türkiye'de Hızır’a atfedilen özelliklerin bazıları:

Kalbi temiz, Allah'a inanan insanlara yardım eder.
Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar.
Dertlilere derman, hastalara şifa verir.
İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.
Uğur ve kısmet sembolüdür.
Mucize ve keramet sahibidir.

Hıdırellez Kutlama Yeri:
Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Bu gibi yerlere bu nedenle Hıdırlık denildiği de olur.

Hıdrellezde baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. Bugünde kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır. Hıdırellez Gününde yıkanmak, duş almak, abdest almak da gelenekler arasındadır.

Anahtar Kelimeler: soru, hıdır ellez islamda uygun mudur, hıdırellez anlamı nedir, hıdırellez bayramı ne demektir, hıdırellez dini açından, hıdırellez günü ne zamandır, hıdırellez günü neler yapılır, hıdırellez günü olanlar, hıdırellez hikayesi nedir, hıdırellez ilk nerede kutlamıştır, hıdırellez kutlamaları nerede olur, hıdırellez kutlanan ülkeler, hıdırellez manası nedir, hıdırellez ne demektir, hıdırellez tarihçesi, hıdrellez günü ne yapılır, hızır kimdir kısaca, hızır ne zaman yaşamıştır, kuranda hızır