26 şubat 1992 tarihinde, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Karabağ savaşı hüküm sürerken Ermeni ordusunun Azerbaycan'a bağlı Dağlık Karabağ bölgesinde bir yerleşim yeri olan Hocalı kasabasındaki 613 sivil vatandaşı katletmesi olayına "Hocalı soykırımı" ya da "Hocalı Katliamı" denir. Tarihe kara harflerle kazınan katliam şu şekilde vuku bulmuştur:

Hocalı Katliamı, Ermenistan'ın ve 366. Motorize Piyade Alayı'n desteğindeki Ermeni güçleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Karabağ Savaşında Ermeni kuvvetlere komutanlık yapmış bugünkü Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Markar Melkonyan'ın aktardığına göre kardeşi Monte Melkonyan, katliamın Ermeni güçler tarafından yapılan bir intikam olduğu açıklanmıştır.

Katliamda 63 tanesi çocuk olmak üzere 613 kişi öldürülmüş. Bunlarda 56 tanesi işkence edilerek öldürülmüş, 3 tanesi diri diri yakılmıştır. 11 tanesinin kimliği belirlenememiştir. Failler hakkında şimdiye kadar herhangi bir hukuki işlem yapılamamıştır.

Anahtar Kelimeler: tarih, hocalı katliamı bilançosu, hocalı katliamı kaç kişi öldürüldü, hocalı katliamı kısaca özet, hocalı katliamı ne zaman oldu, hocalı katliamında kaç kişi öldü, hocalı katliamını ermeniler mi yaptı, hocalı ne demektir, hocalı nedir, hocalı nerededir, hocalı soykırımı ne zaman oldu, hocalı soykırımı nedir, karabağ savaşı nedir