Ünlü Tarih Profesörü İlber Ortaylı; 1947 yılında Avustralya'da doğmuş Kırım tatarıdır.Kendisi; 2 yaşına vardığında ailesi ile birlikte Türkiye'ye göç ederler.Eğitimini Avusturya Lisesinde tamamlar.Ankara Üniversitesi Tarih bölümünü bitirir.Prof.Dr.Halil İnalcık ile Yüksek Lisans çalışması yapar.Birçok yabancı ülkede misafir öğretim üyeliği yapmıştır.
1989 yılında ise Türkiye'de profesör ünvanını almıştır.1989-2002 tarihlerinde Ankara Üniversitesi İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmıştır. 36 kaynak eser yazmış olan Ortaylı ortalama 15 dil bilmektedir.1981'de Ayşe Özdolay ile evlenip Tuna adında bir kızı vardır.1999 yılında ise eşinden ayrılmıştır.Sosyal medya hesapları kullanmamaktadır sebebi ise bilgisayar ve internet kullanmayı bilmediğini söylemiştir.Minyatür otomobil koleksiyonu vardır.Kütüphanesinde 30000 kitabı vardır. Bunlardan bir kısmını Galatasaray Üniversitesi'ne hibe etmiştir.

Anahtar Kelimeler: ilber ortaylı, ilber ortaylı capsler, ilber ortaylı çocuğu var mı, ilber ortaylı eserleri, ilber ortaylı evli mi, ilber ortaylı kaç dil bilmekte, ilber ortaylı kaç yaşında, ilber ortaylı kimle evli, ilber ortaylı mal varlığı, ilber ortaylı ne mezunu, ilber ortaylı nereli, ilber ortaylı sosyal hesaplar, ilber ortaylı tarih, ilber ortaylı türkiye de mi, ilber ortaylı vikipedi