Kürt din bilgini Ahmede Xani'nin ölümsüz eserinden uyarlanan ve eserle aynı adı taşıyan Siya Mem ü Zin adlı dizi TRT6 kanalında yayınlanmaya başladı. Hani'nin 1694 yılında kaleme aldığı eser bir aşk hikayesine dayanmaktadır. Hani, eserinde dönemin sosyo kültürel, siyasi ve günlük yaşamına, gelenek ve göreneklerine dair motifler de barındırıyor.

Günümüze uyarlanan dizinin yapımcılığını Aytekin Mert , yönetmenliğini ise Yusuf Güven yapıyor. Başrollerini Cem Kurtoğlu, Süleyman Karadağ, Bilal Yörük ve Yaprak Durmaz’ın paylaştığı dizi de Mem İstanbul’da mühendislik okuyan bir genç, Zin ise eğitimli ve çok iyi at binebilen bir kızı canlandırıyor. Seyirci bu dizi de MEM’de; doğruluğu, dürüstlüğü, aşkı, Zin’de; şefkati, fedakarlığı, asiliği, Tacdin’de, dostluğu, mertliği, kardeşliği, Siti’de; yardımseverliği, iyiliği ve merhameti bulacak.

Ahmed-i Hâni kısaca Kimdir?

Kürtçe: Ehmedê Xanî, (d. 1651, Han Köyü, Yüksekova, Hakkari - ö. 1707, Doğubayazıt, Ağrı) 17. yüzyılda yaşamış Kürt edip, şair, tarihçi, ve mutasavvıf. Yaşadığı yörede zaman zaman şeyh olarak kabul edilmiş, halk arasında Hani Baba adıyla da anılmıştır.

Ahmed-i Hani'nin en bilinen ve meşhur eseri, 17. yüzyılda Kürtçe'nin Kurmanci lehçesiyle yazdığı "Mem û Zîn"dir. Hâni, Mem û Zîn adlı eserinde, Emir Zeynettin'in güzellikleriyle dillere destan olan Zin ve Sti adlı iki kız kardeşinin Mem ve Tajdin ismindeki iki gençle olan aşklarını şiir şeklinde anlatır. Eser, aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: dizi-film, ahmede hane kimdir, ahmedi hani kimdir kısaca, ahmedi xani hayatı ve eserleri, ahmedi xani kimdir kısaca, ehmede xani kimdir, mem u zin ne demektir, mem u zin nedir kısaca, siya mem u zin dizi izle, siya mem u zin dizisi hangi kanalda, siya mem u zin dizisi ne zaman, siya mem u zin oyuncular kimdir, siya mem u zin son bölüm izle, siya mem u zin yazarı kimdir