İlkbahar mevsimi kendini hissettirmeye başladığında insanlar yeme ve içme alışkınlıklarını da gözden geçirirler. Kış mevsiminin tatsız tuzsuz o kış sebzelerinden, basmakalıp meyvelerinden bir an önce sıyrılıp, bu yiyeceklerini değiştirmek isterler. Peki, ilkbaharda ne yemeli, bu mevsimde nasıl beslenmeli? İşte ilkbahar aylarında beslenmenize yön verecek bazı sebze ve meyve tavsiyeleri:

1. Enginar özellikleri ve faydaları: Karaciğer dostudur. Antitoksin özelliği vardır. Enginar aynı zamanda mide ve sindirim sistemi dezenfektanı olarak da görev yapmaktadır.

2. Bezelye özellikleri ve faydaları: Protein, lif ve nişasta yönünden zengindir. A, C ve B vitaminleri, demir, potasyum ve fosfor gibi mineralleri de içeren besleyici bir sebzemizdir.

3. Bakla özellikleri ve faydaları: Protein ve vitaminler bakımından çokça zengin bir sebzemizdir. Bunun taneleri tazeyken yeşil, kuruyunca açık kahvereni olur. Kuru bakla, taze baklaya göre daha besleyicidir. B vitaminleri bakımından zengindir.

4. Biberiye özellikleri ve faydaları: Nane ile aynı aileden gelir. A, B ve C vitaminleri yönünden oldukça zengindir, ayrıca yüksek oranda demir içerdiğinden dolayı demir eksikliğine bağlı kansızlık rahatsızlığında da kullanılabilir.

5. Taze fasulye özellikleri ve faydaları: Vitamin, mineral ve antioksidan yönünden epeyce zengin bir sebze olduğundan dolayı özellikle mevsimi olunca haftada 2 defa, genellikle de öğle öğünlerinde etli veya zeytin yağlı olarak tüketilmesi gerekiyor.

6. Kuşkonmaz özellikleri ve faydaları: Zeytinyağlı yemek, salata veya çorba olarak tüketilme özelliği vardır. Akdeniz ülkelerinin şifalı bitkileri arasında yer alan kuşkonmaz A, B, C vitaminleri dışında kalsiyum, magnezyum ve demir yönüyle de zengindir.

7. Brokoli özellikleri ve faydaları: A, C, E vitaminleri, demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri yönünden epeyce zengin bir besindir. Salatalarda kullanılabilir. Ayrıca haşlanmış olarak, zeytinyağlı yemek olarak ve çorba olarak sıkça tüketilir. Mükemmel bir antioksidandır.

İlkbaharda çıkan meyveler: Çilek, Erik, Dut, Çağla, Kiraz, Yeni dünya ilkbahar mevsiminde bolca tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Çağla, Çilek ve Erik Nisan ve Mayıs aylarında, Kiraz ve Vişne ise Mayıs ve Haziran aylarında çıkar.

Anahtar Kelimeler: sağlık, aylara göre beslenme, bu mevsimde hangi meyve olur, bu mevsimde hangi sebze olur, hangi ayda ne yemeli, ilkbaharda hangi besinler yenir, ilkbaharda hangi meyve yenir, ilkbaharda hangi meyveler olur, ilkbaharda hangi sebze yenir, ilkbaharda hangi sebzeler olur, mayısta hangi sebze meyve olur, mayısta hangi sebze meyve yenir, nisanda hangi sebze meyve yenir, nisanda hangi sebze yenir