1958 Uşak doğumlu edebiyat profesörü ve roman yazarı. Pala, Divan Edebiyatı üzerine ihtisas yapmıştır. Aynı zamanda roman yazarıdır, eski bir askerdir. Subayken, muhafazakar yaşam stili nedeniyle yaşadığı zorulukları "iki darbe arasında ilginç zamanlarda" adlı kitapta yazmıştır. İskender Pala şu an Afyon Kocatepe Üniversitesinde Profesor Hoca olarak yaşamına devam etmektedir.

Okuma hayatına Peyami Safa’nın eserleriyle başlamış, Ömer Seyfeddin, Refik Hâlid, Reşat Ekrem okunduktan sonra, Osmanlı tarihi ve edebiyatla tanışması Erzurum ve İstanbul’daki üniversite yıllarına denk gelmiştir.

Bir ara Hilmi Yavuz ile TRT’de Şairane adlı programı sunan yazar, TRT 2'de Divançe adlı programı hazırladı. Şu anda Zaman gazetesinde Kültür-Sanat sayfasında köşe yazıları yayınlanmaktadır.

Düzenli olarak Altunizade ve Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezlerinde Divan Şiiri Saati adı ile etkinlikleri olup sık sık okur günleri de düzenlemektedir. Uşak Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir. İstanbul’da ikamet eden yazar evli ve 3 çocuk babasıdır.

Bazı Eserleri:
Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk
Kadılar Kitabı
Kırk Güzeller Çeşmesi
Kitab-ı Aşk
Kırk Ambar
Mir'at
Leyla ile Mecnun
Dört Güzeller
Katre-i Matem
Mevlid
Şah ve Sultan
Kurtların Efendisİ
Od (Bir yunus romanı)

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, iskender pala askerlik hayatı, iskender pala darbe anıları, iskender pala hakkında eleştiriler, iskender pala hakkında yorumlar, iskender pala hayatı özet, iskender pala kimdir kısaca, iskender pala kısa biyografi, iskender pala kitapları, iskender pala ne profesörüdür, iskender pala nerelidir, iskender pala özgeçmiş, iskender pala romanları hangileridir, iskender pala şiirleri, iskender palanın eserleri nelerdir